Mnoho krásných momentů za šachovnicí, nadšení statisíců diváků, sousta šťastných chvil, nemálo sportovních i lidských tragédií, ale hlavně věrná kopie dnešního světa postrádajícího empatii. Světa, jenž se vymkl z kloubů. Jeden případ za všechny: Jsou vyhlašovány výsledky MS v rapid šachu pro rok 2024. První tři místa zaujímají šachisté… z jaké země? Té daleko největší! Místo nám starším důvěrně známé hymny však zní kakofonie tónů či kompilace melodií mající představovat hymnu FIDE. Ta sama ovšem po MS nemá co slavit! Jestli někdo na sklonku roku totálně propadl, potom její vedení, které navíc ani není schopné prezentovat navenek shodné názory. Věnujme se však více událostem, které zajímají většinu čtenářů! Krásným zážitkům za deskou, ukázkám a jiným zajímavostem. První část věnujeme převážně MS v rapid šachu.
Pohled do překrásného honosného hracího sálu v budově Cipriani Wall Street v New Yorku (nevím, zda se dá slovo ‚sálu‘ vůbec použít) výrazně kontrastuje s malým zájmem diváků. Ten se s budapešťskou olympiádou nedá srovnat. Přitom zde měli šachoví nadšenci možnost přijít až do bezprostřední blízkosti hracích stolků a doslova se hráčů dotknout!
Dvě kritické pozice, které rozhodly o mistrech světa
Níže si můžeme prohlédnout dva diagramy s kritickými pozicemi. Pokračování bílých v obou případech rozhodly o držiteli titulu mistra světa! Proč? V obou bílí hrubě chybovali a protivníci tak vlastně slavili dvojnásobné vítězství.
Jak byste v pozicích diagramů pokračovali?
V pozici levého diagramu, partii Praggnanandhaa,R vs. Murzin,V (rapid, 12. kolo), bílý pokračoval 34.V1b2+??. Ve 4. partii finále blicu Carlsen,M vs. Nepomnjaščij,J zahájil mistr světa nekorektní kombinaci s ideou odvlečení dámy. Po 25. sekundách přemýšlení táhl 25.Sf4??.
Dokážete milí čtenáři v obou případech bílého potrestat a dosáhnout vyhrané pozice?
Nu, a nyní si vychutnejme závěry partií v přenosech. Druhý skutečně stojí za pozornost. Tak se dnes hraje blic na samém vrcholu profesionálního šachu! Emoce obou velkých šachistů též jistě stojí za zhlédnutí!
Kauza Magnusových džín a dress code
Kolik lidí, tolik názorů! Výsledkem celé celkem nechutné kauzy Carlsenova oblečení bylo, že mistr světa v rapid šachu Magnus Carlsen po mírně řečeno nepovedeném začátku rapidu (viz i ukázky níže) druhý den, po 8. kole, z turnaje odstoupil. Oficiálním důvodem bylo jeho oblečení. Hlavnímu rozhodčímu se totiž nelíbily Magnusovy džíny! Pro čtenáře, kteří se v celé kauze tolik neorientují, uvedu toto: FIDE před nějakým časem ustanovila – zřejmě po rozruchu na světovém poháru před několika lety – tzv. dress code. Tedy jaké oblečení šachistů a šachistek na té které soutěži je ještě akceptovatelné a které již nikoli. Tzv. první varování zde, na MS, znamenalo – pokud jsem dobře porozuměl – pokutu 200$ a podmínku se mezi koly převléci; druhé potom kontumaci partie.
Osobně bych byl tak nějak schopen jednání hlavního rozhodčího, jakéhosi Alexe Holowczaka (*1990, pro zajímavost tedy stejně starého jako mistr světa) pochopit, zachoval se dle pravidel, kdybych ovšem v dalším průběhu neviděl jiné šachisty oblečené… no prostě příšerně.
Tepláková souprava Hanse Niemanna (jak jinak oblečení na obrázku nazvat?) do představ organizátorů a FIDE o přiměřeném oblečení na mistrovství světa zjevně zapadala…
Problém shrnu asi takto: džíny nebo tepláky? 🙂 Až dodatečně jsem narazil na video, jehož fragment k problému promlouvá…
Dress codu zřejmě neodpovídá Magnusovo spodní prádlo ani… viditelná část jeho pozadí! 🙂
Magnus tedy po několika karambolech v počtu jedné prohry a dvou zachráněných forsírovaných proher z turnaje odstoupil a chystal se dle svých slov odcestovat za lepším počasím. Naštěstí po skončení rapidu následoval volný den a zástupci FIDE tak měli možnost pokusit se situaci zachránit. Líbila se mně zejména informace, že rozhovory nejprve probíhaly s Magnusovým otcem Henrikem. Raději jsem se musel podívat, kdy že se v Norském království uděluje plnoletost… 🙂
Mistr světa svůj status (jaké to překvapení 🙂 ) přehodnotil, aby se 30. 12. objevil na začátku MS v blicu… samozřejmě v džínách.
Vysvětlení pro ty, kteří neovládají Ruský jazyk: 27. prosince: Magnus je vyloučen z turnaje za porušení dress code… 30. prosince: Magnus se vrací na mistrovství světa… v džínách.
Na závěr kauzy kolem dress codu a džínů bych ještě milým čtenářům doporučil toto jinak milé krátké video. Kolik tak může stát Magnusovo oblečení, které má v průběhu prvního dne bleskovek na sobě? Domnívám se, že rozhodčí, který Magnuse poslal převléci, by na takové oblečení ze své měsíční výplaty nedosáhl!
Ano, přesně nějak takto jsem si vizáž trestajícího rozhodčího představoval! Obešel by se šach bez lidí tohoto druhu? Panu Holowczakovi se jistě ten den usínalo sladce! Vždyť dokázal vyhrát spor proti jednomu z nejsilnějších šachistů všech dob…
Trochu oddychu před šachovou částí. Proslavené sako Stevena Seagala. Úvahu o několikaměsíčním platu za část oděvu jsem si vypůjčil z jednoho ze slavných filmů tohoto akčního hrdiny!
Nečekaný vítěz MS v rapidu a dlouho nevídaný triumf Ruska
Před třemi lety se mistrem světa v rapid šachu stal nečekaně tehdy teprve 17letý Nodirbek Abdusattorov. Roky 2022 a 2023 nepřinesly žádné překvapení. Ani Abdusattorovovo vítězství ve Varšavě však nevyvolalo takový údiv jako letošní triumf mladého ruského velmistra Volodara Murzina.
Volodar Arturovič Murzin (*18. 7. 2006) mistr světa v rapid šachu. Stane se jeho největší dosavadní úspěch odrazovým můstkem ke kariéře hráče užší světové špičky, jako se to podařilo Nodirbeku Abdusattorovovi? Podle svých slov uděluje šachu veškerý svůj čas…
Jméno tohoto chlapce znají trenéři a profesionálové. Volodar patřil mezi hvězdy dětského a mládežnického šachu, a protože je věkově blízký jak indickým zázrakům, tak i ostatním extrémně nadaným dětem, mnohokrát se s nimi utkával… i porážel. Za jeho – řekněme – pomalejší viditelnou progresi může samozřejmě částečně izolace sportovců Ruské federace, tak ale také… jeho styl hry! Nemohu si pomoci, ale trochu v něm vidím mladičkého Anatolije Karpova! V té souvislosti se mně skoro vždy vybaví dvě epizody ze života 12. mistra světa: První se údajně stala v první polovině 60. let, když o něm patriarcha sovětského šachu Michail Mojsejevič Botvinnik na jednom, dnes bychom řekli reprezentačních soustředění, prohlásil (samozřejmě parafrázuji): „Sympatický chlapec, škoda že z něho nic nebude.“ Hlavním důvodem patriarchova příkrého hodnocení byl fakt, že Anatolij Jevgeněvič si na soustředění coby povinně analyzované vlastní partie, určené k demonstraci trenérům a ostatním účastníkům, připravil ty, které… prohrál! Druhou epizodu si potom pamatuji již přímo i z dobového tisku. Asi o deset let později, počátkem 70. let, před čtvrtfinálovým zápasem turnaje kandidátů, ale i poté, Karpov v rozhovorech říkával: „Tohle není můj cyklus!“ Jak se ukázalo, byl!
Murzinovy výsledky vzbuzují minimálně uznání. Též performance 2881 je pro rapid turnaje, kde bývají ratingy i těch nejlepších hráčů obvykle nižší, vskutku úctyhodná.
Konečné výsledky na prvních 15 místech vypadaly takto. Kompletní výsledky si mohou čtenáři prohlédnout na konci článku.
Milostivý Matrix? Zalíbil se Volodar samotné Caisse?
Probírajíce se Murzinovými partiemi nemůžeme si nevšimout, že mistrovství světa jej zastihlo nejen ve výborné formě, ale že v rapid části Caissa jeho hru, nu… více než jen zvědavě sledovala! Ti z čtenářů, kteří jsou zvyklí častěji používat slůvko štěstí či smůla, najdou skutečně nemálo momentů, kdy mohou o Volodarově až nehorázné klice hovořit plným právem. Vždyť jednu z ukázek jsme viděli na začátku článku. Pragg v partii nechtěl (oprávněně) remízu, takže (nezaslouženě?) prohrál. Inu, hodiny nestojí vedle šachovnice pro parádu, jak se říká. Na druhé straně je nutno poznamenat, že ve zbylých partiích vlastně již Volodar vysloveně ohrožený nebyl.
Čtenářům bych krom ukázek, které můžete vidět v přiložené video analýze Sergeje Makaryčeva, chtěl demonstrovat typický Murzinův přístup k zahájení a potom též brilantní vpravdě karpovovskou techniku hry v jedné z koncovek boje jezdce proti střelci.
Začněme jednodušší a zábavnější ukázkou z partie Bortnyk,O (2642) vs. Murzin,V (2588) z 3. kola.
(Byla rozehrána hra 4 jezdců s exotickým výpadem 4.Jd5.) Jak zhodnotíme pozici diagramu? Dovedu si celkem snadno představit, že bych si ji prohlížel na nějakém žákovském turnaji krajského významu! "Kde pro pána Jána ztratil bílý tolik času? Kam se poděly jeho vyvinuté figury??" zeptáte se zřejmě.
Jiná zajímavost: Odstraníme-li z desky všechny figury a zaměříme se jen na pěšcovou kostru, vězme, že před námi stojí tzv. absolutní pěšcové centrum. Bílý by stál excelentně nebo alespoň uspokojivě, pokud by... mohl táhnout řekněme 3x nebo 4x po sobě na své polovině desky 🙂 . V partii pokračoval 14.Se3.
Jak byste černými reagovali?
Výtečnou techniku hry v koncovkách demonstroval mladý mistr světa v partii 4. kola: Murzin,V (2588) vs. Lenderman,A (2621)
Hráli byste v pozici diagramu 55.f4 či raději 55.g4? Nebo byste sáhli ještě po jiné možnosti?
Celou partii můžeme zhlédnout v záznamu:
Další Murzinovy partie analyzuje níže Sergej Makaryčev.
Koho z čtenářů zajímá vývoj a současné pohledy na Grecův útok v italské hře (proč se tedy na vysoké úrovni již dávno nevyskytuje), doporučuji věnovat i pozornost rozboru zahájení partie Praggnanandhaa vs. Murzin ze stejného zdroje. Ostatně Sergej Jurijevič je jedním z duchovních otců znovuzrození italského pianissima s d2-d3 a c2-c3…
Volodar Arturovič poskytl po svém vítězství na mistrovství světa v rapid šachu krátký rozhovor (rusky).
Volodar Murzin se svým dlouholetým trenérem velmistrem Michailem Kobalijou v New Yorku.
Rozpaky kolem Calsenova rapid vystoupení
Krom kauzy džíny toho ovšem mistr světa v samotných osmi kolech MS v rapid šachu skutečně příliš nepředvedl. Vyjma hořké pilulky v podobě porážky od Denise Lazavika (viz zkrácený videozáznam partie), se ještě dvakrát ocitl na samém okraji propasti další prohry. Jeho taktická přehlédnutí a slabá hra v ostrých počítacích pozicích asi nedala mnohým znalým a kritičtějším fanouškům spát. „Vždyť co si počne v blicu? Tam takhle přehlížet prostě nemůže!“ „Pokud se našeho Magnuse přestanou všichni bát a mnohým se předem neroztřesou kolena, mohlo by se ukázat, že král je nahý!“ Tohle si zase nejspíše pomysleli ostřejší kritici mistra světa… k těm mám tedy trochu blíže. 🙂
Nejen výtečným materiálem pro trenéry se stala následující pěšcová koncovka, která vznikla v partii Carlsen,M (2838) vs. Šimanov,A (2578).
Dokážete se dopočítat do vynucené výhry černého? Pokud máte milí čtenáři chuť a čas, partii či její fragment jste dosud neviděli, doporučuji se na pár minut zastavit. Není přece nad dobrý pocit, že jsme schopní propočítat nějakých 10 – 11 tahů dopředu. A navíc, jindy sebevědomá tvář kanálu Levitov Chess velmistr Alexandr Šimanov, s věčným happy úsměvem, se s úkolem vypořádat nedokázal!
Na okraji propasti se mistr světa ocitl černými v partii proti mladému belgickému velmistru Danielu Dardhovi v 7. kole. Po 40.Jf5 vznikla pozice diagramu.
Počítač ukazuje spokojeně rovnováhu a rýsuje své 3 nuly, ale v praxi? Vidíme, že bílý má velmi nebezpečný útok, hrozí 41.Dxh5 s forsírovaným matem! V dřívějších dobách by se pozice stala předmětem zevrubného nikoli jen několikahodinového průzkumu. Spíše hovořme o dnech či diskuzích v časopisech!
Skutečně není v lidských silách se v ohraničeném čase černými správně bránit - tedy přesněji nalézt spásný protiútok (černý pokračoval 40…V6d7??). Bylo by jistě zajímavé vidět, kterak by se 16. mistr světa vypořádal s problémy, pokud by měl na hodinách nikoli minuty, ale třeba hodinu! Dokázal by se zorientovat a najít jednu ze dvou cest vedoucích k remíze? První spočívala ve studiovém 40…Vd3! 41.Dxh5 Vh3+ 42.Kg2
Podaří se vám milí čtenáři nalézt onu vpravdě studiovou cestu k remíze? Pokud ano, zřejmě nemáte daleko k mistrovské výkonnosti! Tedy zadání: černý na tahu remizuje!
Přehrabovat klenoty můžeme, vybírat mezi nimi je ale těžké
Tak nějak se cítím, když musím vybírat brilantní ukázky z nepřeberného množství… brilantních ukázek! 🙂 Jenže vybírat z tisícovky partií titulovaných hráčů, tedy desetitisíců zajímavých pozic, je prostě nemožné, i když jsem MS věnoval stovky hodin času. Mými několika síty nejlepších ukázek nakonec prošly strategické a taktické klenoty, s nimiž vás milí čtenáři seznámím buď pomocí diagramů, nebo je najdete pouze v přehrávači níže. Pojďme se tedy vrhnout do série malých testů.
V pozicích obou diagramů pokračovali černí stejným postupem! O který tah se jednalo? Zahráli byste jej v obou případech také nebo ne?
Po pěkné výhře v prvním kole mohl Alireza Firouzja dosáhnout výhry i v kole následujícím. V tomto případě však není úkol nalézt vyhrávající pokračování vůbec jednoduchý. Pokud by se tak stalo, celá partie by kandidovala na klenot roku! Pokusíte se milí čtenáři rozvázat uzel tohoto problému? Tedy: jaký je nejsilnější tah bílého v pozici?
Do třetice z tvorby jednoho z nejtalentovanějších hráčů současnosti. Černý posledním tahem zahájil taktickou operaci učiniv 19…d5. Jak byste pokračovali bílými a o jaké varianty se opírali?
V partii Abdusattorov,N (2740) vs. Rachmanov,A (2561) zahrál černý 19…Vd5.
Od tohoto manévru si sliboval vyjít vstříc hrozbě Dg4-h4-h7 či Dg4-h3-h7 s prudkým útokem na svého krále. A skutečně, konkrétní varianty v tomto případě ukazují, že bílý by sice měl za obětovaného centrálního pěšce e5 sympatickou náhradu, nikoli však víc. Jenže… podaří se vám objevit postup, který celou obrannou či tedy protiútočnou koncepci černého vyvrací? Jak byste pokračovali na místě bílého a jaké varianty propočítávali?
Pokud by se udělovaly ceny za krásu, vážným kandidátem by se stala následující partie. Nodirbek Abdusattorov se skutečně nemusel nechat příliš pobízet, aby v pozici diagramu uznal za vhodné prolomit obranu černého krále za cenu oběti materiálu. Po 22.f4 (záměrně neudávám znak, více se lze dozvědět v přehrávači)
se černý nenechal dvakrát pobízet. Dost možná považoval poslední tah za přehlédnutí a zhruba po minutě a půl se rozhodl nabízený materiál smlsnout: 22…exf4 23.gxf4 e5
Jak myslíte, že bílý zareagoval?
V partii Duda,J-K (2740) vs. Naroditsky,D (2638) se mladému polskému velmistrovi podařilo vlákat protivníka do pasti!
„Ty na mě s léčkami? Vidím 35.Da1?? Vxg2! a mohl bych se vzdát, no počkej,“ řekl si možná Jan-Kryštof a zahrál nenápadné 35.Da7-a6! (levý diagram). Chronometráž ukazuje, že černý po neuvěřitelných více než dvou minutách přemýšlení… do léčky spadl! Dokážete se po 35…Dxb3?? dopočítat až do výhry? Nebo výhru bílého analyticky prokázat? Napovím: jde o mimořádně názornou ukázku síly vtržení těžkých figur po sousedních otevřených sloupcích, ale vyskytuje se i honička na krále, který se snaží ukrýt… kde to jen jde 🙂 . Ještě jednou se tak potvrzuje rčení, že těžkofigurové koncovky nejsou vlastně koncovky!
Kdyby někdejší indický zázrak Rameshbabu Praggnanandhaa nebyl stále juniorem, s čistým svědomím bych jeho výkony poslední necelý rok považoval za varovný příznak stagnace! Ostatně ve světle stoupajících hvězd mistra světa Gukeshe i Arjuna Erigaisiho jde o nepopiratelný fakt. Roztomilou kombinaci, jíž ověnčil svoji partii proti zkušenému ázerbajdžánskému velmistru Durarbaylimu, bych ovšem před čtenářem (rovněž) s čistým svědomím skrýt nemohl 🙂 .
Dokážete se dopočítat do výhry černého?
Zmíním se ještě v krátkosti o mistrovství světa v rapid šachu žen. Zde zvítězila na celé čáře… zkušenost! Zlato si odnesla nikoli poprvé 37letá indická velmistryně Humpy Koneru před mistryní světa Ju Wenjun a Jekaterinou Lahno (čtvrtá medaile ze šesti pro Ruskou federaci).
Partie Munkhzul,T (2333) vs. Kostenjuk,A (2486). Po silném, i když nikoli jedině správném 45…Dd3
zahrála mladá mongolská velmistryně 46.f5. Jak byste pokračovali na místě černé?
Noví mistři světa v rapid šachu!
Celkové kompletní výsledky mistrovství světa v rapid šachu lze zhlédnout po rozkliknutí odkazu.
Všechny ukázky ve formátu CB: