Wijk aan Zee navzdory škarohlídům

Publikováno 04. 02. 2024

Motto: Возможности шахмат неисчерпаемы. (А. Карпов, 12-й чемпион мира.)

Možnosti šachu jsou nevyčerpatelné. (A. Karpov, 12. mistr světa.)

Tradiční a silně obsazený turnaj v nizozemském městečku Wijk aan Zee je za námi! Někteří supervelmistři jej jistě chápali jako generálku před blížícím se turnajem kandidátů, mistr světa plánoval důstojný návrat po skoro 10 měsíční absenci, mistryně světa zase chtěla uhrát co nejlepší výsledek, a přidat se tak možná ke svým dvěma předchůdkyním, které dokázaly vyhrávat i silné mužské turnaje, nu, a jiní třeba doufali prorazit mezi světovou elitu. Proč ale tedy autor volí takový název článku, když výše není o sýčcích a předpovědích chmurné budoucnosti (vážného) šachu ani zmínka!?

„Šachy čeká remizová smrt!“ pronesl na počátku 20. let minulého století geniální José Raúl Capablanca. Zřejmě i na základě faktu, že 8 let neprohrál jedinou turnajovou partii! Mýlil se – samozřejmě, a později dokonce prohlásil, že šlo o vtip! Proroctví o drtivě velkém procentu remíz se potom periodicky opakovalo, většinou příchodem nového šachového génia tak nějak zapomínalo, aby po čase opět vstoupilo do hry. V roce 2018, už v průběhu zápasu o titul mistra světa mezi Carlsenem a Caruanou (ten skončil 6-6 po 12 remízách a mistr světa obhájil titul až v tiebreaku), se do problému vložila počítačová neurální síť. Kupříkladu hra v dámu byla dopočítána do remízy (rovnice hry vyřešena) a vše začalo znovu. Tentokráte však některé hlasy neustávají dodnes!

Zastánci této fantasmagorie asi nikdy nepřestanou sýčkovat, a když je zaženete do úzkých například obrovskou rezultativností právě skončeného turnaje (téměř 50%!), budou alespoň argumentovat neustále se rozrůstající teorií zahájení a dokonalými stroji…zapomínajíce, že kapacita lidského mozku je (minimálně na naší současné úrovni) omezená a implantované čipy jsou maximálně ve fázi testování. (Vzpomeňme na ‚mladého muže bez úsměvu‘ Hanse Moke Niemanna a jeho podivné výsledky…nikomu ovšem neberu jeho názor.)

Šach se hraje v celkem nezměněné formě půl milénia, činí radost miliónům a miliónům inteligentních lidí, proč tedy cokoli měnit? (Pokud by vás, milí čtenáři, v souvislosti se slovy milénia a změna napadla podobnost s počtem pohlaví, tedy že tisíce let chodili po světě muži a ženy, dnes ovšem přes sedmdesát jiných pohlaví, potom jde, slovním obratem pana profesora Staňka, o naprostou náhodu 🙂 )

Ve Wijku ovšem samozřejmě nešlo jen o rezultativnost nebo fakt, že 3 ze 4 vítězů turnaje měli shodně rezultativnost ještě výrazně vyšší (shodně +6 -2 =5)! Překrásných momentů, vzletů i pádů bylo tolik, že by je všechny neobsáhl ani celkem objemný turnajový bulletin, natož nějaká videotéka.

Závěrečná tabulka turnaje. Pořadí na 1. a 2. místě primárně určil následný ‚blic tiebreak‘ (video z finále může čtenář milující bitvy tohoto formátu shlédnout níže).

 

Rozhodující bitva. O čínském zázraku Wei Yim se čtenář může více dočíst v již letitém článku v sekci Analyzujme (Analýza č. 10 – srpen 2015 – Analyzujeme brilantní partii Wei Yi vs. Bruzon Batista; pokusíme se zjistit, zda čínský zázrak propočítal sérii obětí do konce či situace spíše odhadoval…)

Nezbylo tedy, než si mezi cukrovinkami vybírat. Nu, a protože jde o můj web, následující řádky a ukázky věnuji primárně svým oblíbeným mladým šachistům. Kdybych chytil pověstnou zlatou rybku a mohl vyslovit své tři přání, jedno z nich by jistě bylo toto: „Chtěl bych se dožít chvíle, kdy na šachový trůn usedne alespoň jeden z šachistů, jejichž tvorbě v turnaji se budu věnovat níže.

Sedmnáctiletá lidská kalkulačka á la Kasparov

Především by primárně znalce v oboru měla zaujmout změna ve věkovém složení účastníků. Třináctikolový turnaj měl takovéto: 17, 18, 19, 20, 23 (2x), 24 (2x) 25, 29 (2x), 31, 32 a 33.

Následující řádky jsou věnovány nejmladšímu účastníku turnaje. V příspěvcích jsem se mladičkému indickému supervelmistru věnoval již několikrát, avšak propočtové schopnosti a fantazii, které demonstroval v následující partii mně prostě nedala na vybranou. Ne, nemyslím si, že Dommaraju Gukesh vyhraje (již) dubnový turnaj kandidátů. Je ve srovnání s většinou ostatních účastníků nezkušený, jeho znalost vlastního repertoáru zahájení způsobuje teoretiku – mírně řečeno – občasné pozvednutí obočí, v poziční hře jej převyšuje mnoho jiných, ale…věřte, milí čtenáři, od dob Roberta Jamese Fischera jsem neohroženějšího bojovníka toužícího po krvi za deskou neviděl! „Jsem šťasten, když cítím, že lámu soupeřovo já!“ pronesl kdysi 11. mistr světa…

Páté kolo turnaje, dvojnásobný vicemistr světa Jan Nepomnjaščij táhne v pozici přibližné dynamické rovnováhy 34…Sb4??

Jak byste pokračovali na místě bílého? Jaké varianty byste byli schopní propočítat?

Celou partii jak ve zkráceném formátu, tak v plné verzi (tu doporučuji stáhnout ve formátu .pgn) lze nalézt v přehrávačích níže, stejně jako rozbor velmi poučné dámské koncovky, ve které se partie mohla ocitnout…

Níže je k dispozici celá partie, tedy i včetně stručných poznámek týkajících se zahájení.

Je zřejmé, že turnaj ve Wijk aan Zee brali účastníci turnaje jako jistou generálku před turnajem kandidátů, a tak i konečné výsledky lze brát s jistou rezervou (mladé šachisty bychom konec konců měli ještě vidět na turnaji v únoru 2024 v Praze). Očekával jsem proto, že mezi sebou nebudou tři indičtí šachisté vést nějaké extrémně ostré souboje, a stejně jako Číňané spíše svedou svoje partie ke klidnějším remízám. Chyba lávky! Podívejme se, jaká bitva se rozpoutala mezi dvěma nejmladšími účastníky turnaje v předposledním kole.

(Ještě dodám, že mladí zázrační Indové zřejmě neuvažují jako Nizozemci, tu minimálně v předposledním 12. kole dokázal elitní velmistr Jorden Van Foreest zahádně podlehnout bílými ve výměnné francouzské Girimu…v miniatuře! Touto z mého pohledu zřejmou kauzou se zabýváme v poslední, tak trochu i matematické kapitole příspěvku)

Důležitá poznámka pro vyspělé a pracovité čtenáře: žádný z webových přehrávačů, které tedy znám, nevykazuje zdaleka známky dokonalosti, a ve videích se může autor pohybovat maximálně po povrchu variant. Podrobně rozebírané partie a fragmenty zde uváděné proto doporučuju stáhnout si do počítače ve formátu .pgn a následně ještě nejlépe převést zpět do chessbasovského formátu .cbh. Tak se dosáhne i zobrazení všech mnemotechnických pomůcek, které autor do ukázek a rozborů vložil, číslování variant; je možné přehazovat, vypínat či obnovovat varianty a podobně. 

Nevídaná výdrž uzbeckého mladíka

Pokud si někdo z účastníků opravdu zasloužil letošní Wijk vyhrát, potom to byl Nodirbek Abdusattorov. I o tomto rozvážném 19letém mladíkovi jsem na stránkách psal. Jestli můžeme Gukeshe přirovnat ke kalkulačce Kasparovova typu, potom Nodirbekův styl je mnohem techničtější, neprůstřelnější, repertoár zahájení propracovanější, v přípravě na partie užívá zcela jistě ve větší míře psychologické faktory,  a porazit jej představuje již dnes opravdový problém. Abdusattorovův čas teprve přijde! Jde o třetího mušketýra do party náctiletých spolu s Gukeshem a Praggnananadhou. Vlastní jeho stylu je podle mne právě partie, v níž porazil v současnosti asi druhého nejsilnějšího šachistu – technika (samozřejmě po geniálním Carlsenovi) Anishe Giriho.

Firouzja nemůže chybět

Zlaté časy! Alireza Firouzja okupoval i 2. místo světového ratingového žebříčku.

Co by to bylo za článek, pokud bych se nezmínil o účastníku turnaje, který sice nestál na stupních vítězů, ale v budoucnu o něm ještě uslyšíme mnoho a mnoho. Jen nevíme v jakém smyslu a kým bude zmiňován. Tento íránský génius, současný francouzský student módního návrhářství, se na čas vrátil zpět k šachu, aby dle svých slov vyhrál turnaj kandidátů…Dvě ukázky z turnaje, které jsem vybral, podle mého dosti přesně ilustrují právě fakt, že přírodou nejobdařenější šachista 21. století nad šachem dostatečně nepracuje. Namísto hlubokého ponoru do studia strategie, koncovek a práce nad repertoárem zahájení bude možná v budoucnu vymýšlet módní trendy pro všech 70+ pohlaví…a to dá, jistě uznáte, zabrat. Obrázek níže též myslím hodně napoví…

Firouzja měl ve Wijku svoji bundu stále na sobě nebo alespoň při sobě. Zde hovoří se svým bývalým íránským spoluhráčem i protivníkem Parhamem Maghsoodloo. 

„Nizozemská záhada“ aneb co na to teorie pravděpodobnosti?

Protože předpokládám, že vážení čtenáři jsou velmi inteligentní lidé, kteří kupříkladu nemají problém vyřešit správně ‚rovnici‘ 2 + 2 x 3 = ?, jako jistá hlava středně velkého státu, dovolím si podniknout malou exkurzi do světa stochastiky. V uzavřených turnajích by, jak známo, měli účastníci startovní čísla losovat. Ve Wijku, jak vidíme v tabulce výše, startovalo 14 účastníků, z toho 3 Nizozemci. Pokud tedy organizátoři hráče skutečně nechali losovat (možná je i varianta, že by hráči jedné země sehráli svoje partie v prvních kolech, čemuž můžeme říkat umělý los), pravděpodobnost (navazující událost), že nejlepší z nizozemských šachistů Anish Giri bude hrát předposlední a poslední kolo turnaje s Jordenem van Foreestem a poté s mladým Maxem Varmerdamem opravdu není vysoká! 1 ku 156 🙂 . Hrálo-li by se tedy 156 turnajů ve Wijku, 1x by los vyšel pro Giriho takto ideálně…nebudu věc rozebírat více, jen poukážu, že díky výhrám ve 12. a 13. kole se dotáhl k vedoucí trojici na +4.

Pojdme se nyní milí čtenáři podívat na úžasnou miniaturu, kterou se nizozemskému supervelmistru podařilo vytvořit ve 12. kole 🙂

Malý test: v pozici diagramu táhl právě bílý po 48 sekundovém přemýšlení (!) 21.Dd3-c3. Pokud by vás tedy manévr dámou rovnou na protivníkův otevřený sloupec v partii vůbec napadl, s jakou odpovědí byste počítali ze všeho nejdříve?

V rámci statistiky, a snad i proto, že styl Giriho i jeho zvyky znám již dlouho, včetně celkem častých uštěpačných poznámek exmistra světa Carlsena na jeho adresu, jsem se ještě stačil podívat, kdy naposledy vyhrál černými vážnou partii do 25. tahu s ratingově přibližně stejně důstojným protivníkem. Stalo se tak v roce 2014…

Popartiové vyjádření šťastného vítěze může čtenář shlédnout níže. Vystudovaní psychologové by si jistě přišli na své...

Nu, a to je pro tentokrát vše. Zajímavých momentů z turnaje najdeme ovšem samozřejmě hlavně v nejrůznějších videích mnohem a mnohem více...

  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *