Dnes jsem si pro vás připravil na měsíc září řadu zajímavých pozic a materiálů. V příloze si stáhněte:
Zahájení
A_Profylaxe_proti_vyvinu
A_Profylaxe_proti_vyvinu_reseni
B_C_Phillidorova_obrana_dvojuder
B_Vypad_Jg5_Ano_Ne
Koncovky
A_Boj_D+SxD+J_SxJ_propocet_hodnoceni
Žertovné
A_B_C_Najdi_43_matu
A_B_C_Pravidla_historie
A_B_Jednotazka
A_B_Retroanalyza
A_Pocitac_vs_Clovek
A_Studie_4_jezdci
A_Uloha_vzajem_zugzwang_Sabol_F
A_Uloha+Studie_zadani a reseni
C_zacatecnici_notace
Obtížnost testů, jak s nimi pracovat
Zopakujme si z úplného úvodu do rubriky Pro _Trenery základní rozdělení úkolů a testů, které můžete dle vlastního uvážení použít k nejrůznějším účelům v tréninku:
TAKTIKA
STRATEGIE
PROPOČET
ZAHÁJENÍ
KONCOVKY
ŽERTOVNÉ
Dále je ovšem důležité, aby se trenér – aniž by musel jednotlivé texty otevírat a ty zkoumat – mohl na první pohled rozeznat pro jakou výkonnostní skupinu je test či úkol určen, přičemž zkrácený název daného souboru prozrazuje, k jakému tématu se váže. Po určitém váhání jsem se rozhodl rozdělit práce na 3 skupiny - A, B, C, přičemž velká písmena odpovídají výkonnostní skupině. ŠK Sokol Klatovy, kde dlouhá léta trénuji skupiny dětí, má dle mého soudu skupiny rozděleny logicky (viz níže) a věřím, že trenéři zúčastňující se táborů, soustředění či pracující celoročně, těžko mohou skupiny budovat zásadně jinak.
Oficiálně:
Skupinu A nazýváme – VELMI POKROČILÍ
Skupinu B označujeme jako STŘEDNĚ POKROČILÍ
Skupinu C potom MÍRNĚ POKROČILÝMI.
U každého počátku názvu souboru je proto v textu uvedeno písmenko A, B či C, popřípadě – pokud lze využít dle autorova názoru ve dvou skupinách - kombinace obojího B_C a či A_B.
Výrazně těžké úkoly, s nimiž by mohl mít v řešení problém i vysoce kvalifikovaný šachista, obsahují potom v blízkosti souboru s úkolem i řešení.
Materiály ke stažení: