„Gukesh, koukej být mistr světa nebo nebudeme kamarádi,“ žertovali jsme s mým dlouholetým kamarádem poté, co mně letos v březnu vyprávěl o turnaji v Praze. ‚Potkal se‘ Gukeshem na toaletě, ten mu poté při vstupu zpět do sálu přidržel dveře, a po běžném „thank“ lehce kývl hlavou. Návštěvou oné místnosti, tedy vzniklo jakési pouto, mudrovali jsme. Čtenáři mých stránek vědí, že Gukeshe jsem si všiml už dávno. Ostatně už v roce 2019 se objevil na titulní stránce New in Chess. Před 10 měsíci jsme již ‚leccos tušili‘, ale že naše legrácka „koukej být mistr světa nebo nebudeme kamarádi“ nabere takový směr?? Následující příspěvek a oslavu nového mistra světa jsem pojal netradičně, stejně jako byl zvláštní celý bezmála třítýdenní urputný boj včetně neuvěřitelného finále…
Korunovace 18. mistra světa
Začněme… poslední partií
Diagram a videa zachycující moment po 55.Vf2?? obletěly svět! Strašlivá hrubka se stala předmětem a platformou mudrování, a dokonce výzev k přezkumu, které nemá ale smysl reprodukovat. Faktem je jen jedno. V šachové historii se pravděpodobně stalo jen jednou jedinkrát, že by samotný závěr zápasu o nejvyšší titul skončil pro jednoho z účastníků podobnou katastrofou. Předchozí se stala před 132 lety v partii Čigorin vs. Steinitz, Havana, 1892. (Čtenář nemusí na mých stránkách ani hledat moc dlouho či tedy kopat hluboko. Nejen Čigorinovu tragédii, ale i mnoho jiných hrubých chyb upomínám v článku „S létem letem turnajovým světem a spanilá jízda Arjuna Erigaisiho“ z 26. 6. 2024.)
Podle mého založil Ding Liren, a samozřejmě jeho tým, celou svoji zápasovou strategii nesmírně sofistikovaně! Rozbor tohoto mého tvrzení by však vydal na celé vědecké pojednání, v němž by hlavní roli hrála psychologie, zdravotní stav a forma 17. mistra světa. Šlo tedy, dá se říci, o umění možného! Dnes by navíc podrobná analýza Dingova přístupu k zápasu asi málokoho zajímala, a podobný rozbor by se spíše hodil k disertační práci – opravdu nepřeháním!
Domnívám se, že závěrečná hrubá chyba a podpis pod celým podivným zápasem (jakoby si Caissa vybrala zaslouženou dovolenou, ale zapomněla, že všechno jednou končí… i odpočinek) byla logickou tečkou, a raději se blíže zastavím u jiného momentu poslední partie. Zde se milí čtenáři nejen poučí, ale zcela jistě především pobaví.
Čínská šachová škola odkojená enginy
V závěrečné partii rozestavěl Ding Liren Grünfeldovu indickou obranu z první ruky. Gukeshovi trenéři tentokráte zvolili správný recept (jejich výpadkům, zejména ve 12. partii, možná později věnuji samostatný článek s podrobnějšími rozbory samozřejmě i ostatních partií), vyzyvatel snadno vyrovnal hru, a po 25…b4 se na šachovnici objevila následující pozice.
Šance stran se nacházejí v naprosté rovnováze a pozice je i zcela dostatečně vysušená. Tak moc, že někdy v padesátých, možná ještě i osmdesátých, letech by se v zápasech i o titul mistra světa buď dál ani nehrála, nebo by protivníci učinili několik tahů a podepsali smír. Pěšec a2 se vymění za b4, současně dojde k výměně figur a vznikne například věžová koncovka 3 proti 3 pěšcům s volným pěšcem ‚b‘. Černý se postará o to, aby svoji věž umístil tarraschovsky za pěšce, i když k výhře nestačí ani opačné postavení těžkooděnců.
Ding Liren (inu, čínská šachová škola), však jednal úplně jinak! Po 6 minutách přemýšlení totiž táhl 25.a4.
Po 25…bxa3 26.bxa3
je sice nový volný, i když silně podvyživený, pěšec b3 zatím nepřímo krytý (26…Sxb3?? 27.Vb1+-), ale i méně zdatnému hráči je zřejmě jasné, že na šachovnici dlouho nepřežije.
Dovolím si nyní váženým čtenářům předložit otázku ve formě zcela nestandardního testu! Tedy: Proč bílý táhl 25.a4?
Proč se mistr světa zbavil balastu všech pěšců dámského křídla (snad můžeme říci, že směnil jüany za rupie v krajně nevýhodném kurzu 🙂 ) a kam směřoval je zkušeným a silnějším hráčům svým způsobem jasné! Konečně, jeho úvaha a snaha se po několika tazích ukázaly jako navýsost realistické. Po 32. tahu bílého se na desce objevila tato koncovka:
Není od sebe nic vzdálenějšího nežli teoretické a praktické hledisko hodnocení pozice! Teoreticky před námi totiž stojí zcela vyrovnaná koncovka a podle mého přesně takto uvažuje celá čínská šachová škola odkojená enginy! Ty zde samozřejmě rýsují nuly! Jenomže praxe hovoří úplně jiným jazykem! Zatímco před 25.a4 se pozice hraje, jak jsme zvyklí říkat, na tři výsledky, vzniklá koncovka dovoluje uvažovat jen o dvou. Koncovka skončí buď remízou, nebo ji černý vyhraje! A aby toho nebylo málo, ani v jednom možném scénáři se nemůže naplnit Dingova snaha partii rychle zremizovat, smýt ze sebe do druhého dne únavu a nastoupit relativně čerstvý k tiebreaku!
Hikaru se upřímně diví
Diametrálně odlišné pohledy na postup 25.a4 nejlépe vystihuje následující krátké video. Čtenáři skutečně doporučuji si ho přehrát ihned! Samozřejmě, že je i poučné a situaci nám osvětlí. Skoro bych se ale zaručil za to, že kdejaké, a to i nejvtipnější, momenty slavných veseloher nedosahují takové úrovně! 🙂
Ano, plně souhlasím a úplně chápu, proč se Hikaru upřímně diví a snad 10x během několika málo minut se ptá „Proč?!“ Žádný z Dingových předchůdců na trůnu by totiž dobrovolně nešel do takové koncovky.
Poznámka: Pátraje v paměti, narazil jsem přece jen na jednu výjimku! Avšak paradoxně je možné, že čím lépe jsou čtenáři seznámení s historií, tím více se dost možná budou divit. Šlo totiž o samotného A. A. Alechina, o počátek 20. let, když si nejen myslel, ale několikrát i veřejně deklaroval (samozřejmě parafrázuji): „Zatím jsem nedosáhl Capablancovy síly a tedy nemá smysl posílat mu výzvu k zápasu!“ V rámci jeho dlouhodobých příprav nebylo úplně vzácným jevem, že Alexandr Alexandrovič na některých méně významných turnajích hrál… úmyslně slabší tahy! Proč? Přecházel tak do koncovek a chtěl se v nich prostě procvičit, když bylo všeobecně známé, jaký kolos vyhřívající se na šachovém trůnu na něho za několik let čeká. Samozřejmě, že naše situace je jiná v důležitosti samotného střetu. Takže můžeme směle říci, že pod Dingův postup, v jeho konkrétní situaci, by se prostě nepodepsal žádný silný šachista, který prošel klasickým šachovým vzděláním!
Za prapříčinou karambolu v poslední partii můžeme tedy směle označit onen čínský počítačový postup 25.a4!!
Zpět k rozhodující hrubce
Nyní si vychutnejme celou partii v tradičním Sagarově zkráceném záznamu!
Partii jsem zanalyzoval a komentoval bezprostředně po po jejím skončení, přičemž jsem později neviděl důvod cokoli na nich výrazně měnit. Můj názor na kritický moment tedy podléhal též určitému vývoji.
Vpravdě geniální postřeh vyslovil a překrásnou metaforu k pozici diagramu užil Fabiano Caruana. Týká se nešťastného střelce a jednoho z viníků kolapsu bílé pozice. Bílého střelce v rohu desky přirovnává k postavě hollywoodského filmu. Ta se po celou dobu objevuje na plátně s cigaretou v ústech a – řekněme – i méně bystrý divák pochopí, kam tvůrce postavu směřuje. Samozřejmě k rakovině plic!
Fanouškům kultovního sci-fi seriálu Akta X se samozřejmě nemůže nevybavit světoznámý Smoking Man 🙂
Kdyby tak neexistovaly motory…
Za zhlédnutí jistě stojí i reakce různých streamerů celého světa po Dingově hrubce. Můžeme si například všimnout, že bez puštěného motoru a hodnotící stupnice by celá řada z nich desítky sekund či dokonce celé minuty netušila co se vlastně děje! Zcela bych vydělil reakci Jana Nepomnjaščiho ve studiu kanálu Levitov chess!
Predikce před zápasem
V historii zápasů o titul mistra světa se často nestává, aby byl vyzyvatel považován za jednoznačného favorita (v zápasu Lasker vs. Capablanca, Havana 1921 obhajoval ve skutečnosti titul mistra světa Kubánec; fakt, že toto dnes neví ani leckterá umělá inteligence na skutečnosti nic nemění). Přečetl jsem o různých zápasech o šachovou korunu mnoho, ale nevzpomínám si, že by kdy byl téměř jednohlasně a jednoznačně vyzyvatel favorizován, jako se to stalo tentokráte. Předpovědi se samozřejmě opíraly o zřejmá fakta a zdály se navýsost logické. Na jedné straně mizerná hra a výsledky mistra světa (na přehlédnutý dvojtahový mat ve vážné partii v partii Carlsen vs. Ding Liren ze Stavangeru v červnu 2024 samozřejmě skoro všichni zapomněli, ale karambolů bylo výrazně víc), na straně druhé Gukeshovo olympijské vystoupení, kde zastínil, s výjimkou svého spoluhráče Erigaisiho, všechny ostatní účastníky! Jakoby všichni zapomněli (taktéž, taková je doba), že k zápasu o korunu nastupuje velmi mladý, sotva zletilý, a v zápasech zcela neostřílený vyzyvatel!
Specialisté si také nemohli nepovšimnout Gukeshova poklesu formy v poslední zkoušce před singapurským kláním. Přesto všechno jsem i já sám svého oblíbence docela vysoce favorizoval, i když jsem na druhé straně třeba zrovna Nakamurovy předpoklady, které vyjádřil v poměru 80 ku 20, nesdílel.
Caissa na cestách
Nějak takto na mne působil zápas od první minuty, a to až do momentu oné strašlivé Dingovy hrubky v poslední partii! „Proč,“ ptáte se? Ohromující počet nevyužitých možností ze strany vyzyvatele! Rozbory poukazují na mnoho situací, v nichž mohl partie rozhodnout. Třikrát či čtyřikrát se Gukesh ocitl na pomezí či již za hranicí vyhraných postavení, zatímco mistr světa propásl snad jednu jedinou opravdovou příležitost dosáhnout objektivně vyhrané pozice.
Podle mne se tedy jen Caissa na poslední chvíli vrátila z dovolené, aby ten skutečně značný počet nevyužitých Gukeshových šancí nakonec tak nějak sečetla.
Šestá partie a ostré spory: úroveň školního přeboru? Úlet exmistra světa, Gukeshe nebo snad dokonce enginů?
V předvánočním čase, bych čtenářům zatím předložil jen jednu mimořádně zajímavou ukázku, lépe řečeno spíše momenty. Jde o hodnocení pozic šestikamenové těžkofigurové koncovky v šesté partii zápasu.
Gukesh (jak se v zápase stalo málem zvyklostí) se právě tahem 26…Dg5-h4 odvrátil od možnosti trojnásobného opakování tahů (toho by dosáhl po tahu 26…Dg5-e7) a mistr světa tedy pokračoval logickým 27.Ved1.
Chápu, že následující otázka může být pro mnohé čtenáře extrémně těžká, ale jiní zase mohou odpovědět okamžitě. Tedy: Kterak byste hodnotili vyhlídky stran v pozici diagramu?
Řešení: Shlédněme nejprve dva fragmenty videa, ve kterých se dnes již dva mistři světa vyjadřují k hodnocení pozice. Spolu s tím si vyslechněme i důvody, které oba vedly k jejich názoru na kvalitu pozice. Dejme přednost Vladimiru Borisoviči.
Názor na situaci a zároveň odpověď na otázku, proč Gukesh nepřijal mlčky nabídnutou remízu, můžeme shlédnout v následujícím segmentu popartiové video konference.
(Videa z YouTube, kde si je i s případnými titulky mohou čtenáři přehrát celá, jsou ke shlédnutí níže.)
Vidíme tedy zcela zásadní názorový nesoulad! Kramnik hovoří o velké výhodě bílého, Gukesh o protihře. Kde se skrývá objektivní pravda? Hluboký počítačový rozbor potvrzuje jak v pozici diagramu, tak i v celém dalším průběhu partie dynamickou rovnováhu postavení!
Resumé: Vladimir Borisovič partii doslova shodil na úroveň dětské školní partie. Ve své analýze zdůrazňuje v různých pozicích těžkofigurových šestikamenových koncovek význam centralizace bílých sil a tedy i přednosti bílého! Na rozdíl od něho Gukesh zmiňuje otevřené linie proti bílému králi a tedy jeho citlivější postavení.
Exmistr světa kritizoval ovšem oba účastníky, aniž by se (dle svých slov) přesvědčil o pravděpodobném objektivním hodnocení pozice... Před sebou máme názorný příklad! Převaha bílého, který plně ovládá centrální linii 'd', je podle mého plně kompenzována dynamickým faktorem, tedy slabším bílým králem! A to nyní opravdu nemám na mysli praktické šance protivníků v partii, ale objektivní stav věci. Pokud dojde k výměně nejsilnějších figur, potom samozřejmě o nějakém obtěžování bílého monarchy již nemůže být řeči, na druhé straně ale ztrácí minimálně část svého významu i centralizace! (Jak víme, pojem centralizace se na věž vztahuje v jiném smyslu slova, což je dáno geometrií jejího pohybu.) V případě přechodu do opravdové koncovky začnou hrát významnější roli i slabí bílí pěšci e3 a h2, pěšcová kostra v celku, a poté černý jediného volného pěšce na šachovnici c3 pro změnu kompenzuje i poměrně rychlou možností nástupu své pěšcové majority na královském křídle f5, g5, f4...
Nemusím jistě znovu zdůrazňovat, že počítač zde rýsuje nuly, a to nemusíme zrovna chodit do extrémních hloubek, jak jsem pro jistotu učinil sám!
Kramnikův názor zpochybnil, a domnívám se přímo uhodil hřebíček na hlavičku, jeden z diváků svojí poznámkou pod videem. Zněla ani takto: „Jestliže bílý své figury centralizuje, jak s nimi tedy může zároveň obsadit otevřené sloupce na královském křídle a zaútočit na nepřátelského krále?“ 🙂
Na závěr poznámky se vrátím k hodnocení této situace a částečně zopakuji: podle mého tu pozici můžeme chápat coby formu souboje statických a dynamických faktorů - centralizace vs. citlivý bílý král.
Celou partii s podrobnou analýzou zejména oněch pozic s těžkými figurami může milý čtenář studovat v přehrávači!
Níže nabízím Kramnikův bezpočítačový rozbor celé partie a coby protiváhu celou tiskovou konferenci po skončené 6. partii zápasu. Tu si můžeme poslechnout i vyjádření Ding Lirena!
Nízká úroveň zápasu?
Nejen 14. mistr světa Vladimir Kramnik, ale i mnozí další významní velmistři nenechaly na kvalitě zápasu a jednotlivých partiích, jak se říká, nit suchou. Významným kritikem se stal – jak jinak – 16. mistr světa Magnus Carlsen. Ten se již nyní staví do role jakéhosi rebela, což v době Ding Lirenovy spíše formální vlády nebylo logicky ani třeba. Vodou na mlýn kritiky samozřejmě nejvíce posloužila ona strašlivá Dingova hrubka v poslední partii.
Avšak jak sarkastická dovede být Caissa jsme mohli vidět již týden po skončení zápasu o titul mistra světa!
Snad aby rapid šach či blic nezůstal pozadu a na nejsilnějšího šachistu všech dob 🙂 se zřejmě nezapomnělo, jako tomu bylo například i na zářiové olympiádě, hned 17. 12. začalo v hlavním městě Norska finále Champions Chess Tour 2024. Tempo hry bylo tentokráte upraveno na pomezí rapidu a blicu, tedy 10 minut + 2 sekundy na tah. Nu a podívejme se, co se velkému kritiku zápasu o titul mistra světa stalo v jedné ze semifinálových partií.
Carlsen,M (2838) vs. Vachier-Lagrave,M (2763) rapid Oslo 20. 12. 2024
Ve vyrovnané pozici černý hrubě chyboval. Právě zahrál (což je také neuvěřitelné, po minutě a 42 sekundách přemýšlení!) 27…Dxc4??... dokážete milí čtenáři do tří minut, které měl v tuto chvíli exmistr světa přibližně na hodinách, najít bílými vyhrávající pokračování? Podle taktických schopností mnohých mých svěřenců soudím, že někteří čtenáři toto dokážou i do tří sekund!
Nu ano, tohle je prostě skoro nejlehčí sorta puzzlí!
Jedna z finálových partií této show mezi Carlsenem a Nepomnjaščim mně potom nemohla nepřipomenout simultánní produkce, kterých jsem byl ještě jako hošík svědkem. Nu, posuďte sami, milí čtenáři.
Carlsen,M (2838) vs. Nepomnjaščij,J (2758) CCT Finals, rapid Oslo 21. 12. 2024
Exmistr světa proti dnes obzvláště módní francouzské v pořadí tahů 1.d4 e6 2. e4 d5 3.Jc3 Jf6 4.e5 Jfd7 použil Gukeshem v zápasu dvakrát užité 5.Jce2.
Jan se posléze od Ding Lirenova pokračování ve 13. partii zápasu v 7. tahu odchýlil, a po 12. Se3 vznikla na šachovnici pozice diagramu.
Podle chronometráže trvalo černému 42 sekund než… dle svého přesvědčení uvedl krále do bezpečí. Následovala totiž 12…0-0??.
Jen ve zdánlivě podobných pozicích občas slýcháváme: „Z deště pod děravý okap!“ Ovšem pro sebevražedné dvě nuly by tu bylo nutné užít jiných metafor. Napadá mne následující přirovnání: Jakoby se Magnusův spoluobčan 🙂 Roald Amundsen vydal z tepla svého domova dobýt jižní pól… ve spodním prádle! Zavřené centrum garantovalo totiž černému králi relativní bezpečí. Rošádu vstříc drtivému přečíslení bílých útočných sil bychom snad mohli zahlédnout v nějaké simultánce na švýcarské vesnici (to proto, že tento stát není zrovna šachovou velmocí). Avšak u dvojnásobného účastníka zápasu u nejvyšší titul??
Klasický šach je v tuto chvíli zachráněn, Indie se postará!
Videa zachycující Gukeshovy emoce těsně po partii musela mít po světě miliony a miliony zhlédnutí. Koho neoslovily, musí být cynikem nebo tohohle chlapce nenávidět. Já jsem byl tedy docela naměkko!
Tisková konference po 14. partii 12. 12. 2024:
Nu, ale tohle si prostě nemohu si odpustit: bez komentářů a pro srovnání!
Inu, jiný vzor dnešních dětí a mladých šachistů…
Šachy na rozcestí
Pohybuji se v šachu již dlouho na to, abych vycítil, že i tu do naší krásné hry, ale zároveň i vědy a umění, proniká hluk z ulice. Jde o zjevný odraz dnešního světa: jeho ovládnutí přívalem zbytečných informací, povrchností, sebestředností, drzostí, arogancí, chybějící empatií i poklesem průměrné inteligence a vzdělanosti populace obyvatelstva tzv. kolektivního západu.
Co mám na mysli konkrétně? Snaha klasický šach nejprve bagatelizovat s odvoláním, že dnes již nikoho mnohahodinové partie nezajímají, diváci se o nich odvracejí a je tedy čas na zásadní změny! Takové hlasy se ponejvíce šíří ze západu, ale výjimkou nejsou ani mnozí funkcionáři například Ruského šachového svazu.
Avšak světový šampionát v Singapuru podle mého odhalil skutečný stav věcí: hlad po seriózním šachu!
Jako dva protipóly se proti sobě staví milovníci Magnusových rapidů, blicek, bulletů a Fischerových šachů na straně jedné a jednolitý východ v čele s Indií, Čínou (nezapomínejme na ženský šach), Ruska (ovšem až po změně vedení svazu a odchodem kliky kolem Andreje Filatova) a států bývalého SSSR.
Dommaraju Gukesh se stane obrovským vzorem pro milióny mladých šachistů, jejichž životním snem bude napodobit jeho cestu za titulem. Magnus Carlsen tímto dokonalým vzorem nikdy nebyl a být nemohl. K tomu mu prostě schází morální kvality… a tak bez ohledu na to, kdo je v současnosti skutečnou světovou jedničkou v klasickém šachu, nezapomínejme, že mistru světa je pouhých 18 let!
Mnoho dětí a mladých lidí též ovlivní Arjun Erigaisi, Nodirbek Abdusattorov a mnozí další! Bude velmi zajímavé sledovat a tipovat vítěze dalšího turnaje kandidátů v roce 2026. Tu bych si dovolil predikovat: půjde o tuhý generační souboj!
Níže mohou čtenáři shlédnout rozhovor s novým mistrem světa. Na počátku vidíme úžasnou vzpomínku: jedenáctilehého Gukeshe vyprávějícím o svém snu stát se (nejmladším) mistrem světa! Uběhlo jen 7 let!
Děkuji Bohu