29. května 2024 oslavil Dommaraju Gukesh osmnácté narozeniny. Samozřejmě, že minimálně v nové šachové velmoci Indii nikdo nezapomněl: fronta gratulantů, pěkné videoshrnutí dosavadní kariéry, spousta dárků. Možná nejvkusnější, protože symbolický, dar však nejmladší vyzyvatel v historii šachu dostal od svého spolubojovníka (nu, i protivníka) Praggnanandhy! Ten totiž „nejsilnějšímu šachistovi všech dob“, jak mnozí s hrdostí v hlase do světa stále vytrubují, uštědřil přímo vzorovou lekci strategie i taktiky. Pověstnou třešničkou na narozeninovém dortu se potom stala též skvostná Caruanova lekce úřadujícímu mistru světa.
Následující krátké shrnutí dosavadní kariéry mladého, dnes osmnáctiletého, vyzyvatele jistě stojí za zhlédnutí.
Stavanger 2024
Tradiční turnaj s netradičním systémem hodnocení letos nabral opravdu velkolepou sestavu.
Šest účastníků hraje dvoukolový turnaj. Ani v letošním roce organizátoři neupustili od svojí tradice přehrávání remíz armageddonovými střety. V případě remízy ve vážné partii následuje bleskovka, v níž dostane bílý 10 minut, černý 7. Bílý musí k dosažení úspěchu (potvrzení remízy) vyhrát, poraženému tohoto rozstřelu se potom odebere třetina z oné původní remízy. Asi aby se publikum vzdělaného západu lépe v situaci orientovalo (zlomky jsou potvory, že 🙂 ), za vítězství dostává hráč 3 body, v případě remízy se potom vítěz onoho rozstřelu odmění 1,5 bodem, poražený získává cenu útěchy v jen podobě bodu. Nikoho netrápí, že součet bodů v konečné tabulce potom může být teoreticky až o 1/6 nižší.
Pokud bylo cílem hlav, které systém vymyslely, zvýšit rezultativnost, potom se jim sice záměr celkem daří, souvislost bychom tu však hledat neměli. Neuvěřitelný počet hrubých chyb v koncovkách má totiž násobně větší podíl! Tak obrovský, že zasluhuje samostatný rozbor – článek.
Až ve třetím kole jsme se dočkali dvou rezultativních partií, na druhé straně ale nikoli ledajakých! Šestnáctý i sedmnáctý mistr světa si museli vypít pohár hořkosti do dna. Nejenže partie prohráli, síla jejich odporu v partiích se skoro blíží miniaturám. Fabiano Caruana a Ramesbabu Praggnanandhaa předvedli excelentní výkony!
Bezzubý terminátor
Dejme přednost partii úřadujícího mistra světa Ding Lirena a podívejme se, jak relativně snadno Caruana, dlouholetá světová ratingová dvojka, jeho pozici rozbil.
Co se to s mistrem světa děje? Takovou otázku si mnozí kladou už od začátku roku. Abych alespoň trochu vyvážil přídavek Carlsenových schopností v ukázce níže, vybral jsem pro čtenáře ochutnávku z dob, kdy se o Ding Lirenovi skutečně dalo hovořit v superlativech. Prostě a jednoduše: zlý čínský terminátor ala Arnold Schwarzenegger z roku 1984, sto partií po sobě bez porážky…
Následující armageddonová bitva, jež se odehrála na závěr tradičního Sinquefield Cupu v roce 2019, zůstane snad v mé paměti navždy!
Fenomén fenomén Carlsen
Tak jsem před lety pojmenoval jednu z prací na svých webových stránkách. Jednoho z největších šachových géniů jsem zde přirovnával k J. R. Capablancovi a pojal za svou kacířskou domněnku, zda v osobě Magnuse Carlsena skutečně nejde o reinkarnaci pravděpodobně přírodou nejobdarovanějšího šachisty všech dob.
V době před vypuknutím covidového šílenství a světového sociologického experimentu jsem se domníval, že by se Carlsenovi mohl už brzy do cesty postavit opravdu důstojný protivník (sázel jsem například na Wei Yiho). Nestalo se, a tak během přibližně čtyř až pěti let musela dospět generace mladých šachistů východu. Jen slepý by neviděl, jak rychle se dere vpřed! Pravda, k tomu aby mohli mladíci úspěšně bojovat a celkem stabilně starší generaci porážet, predikuji ještě maximálně dva roky, potom ale onen zlom již nastat logicky musí. Musí, pokud zůstane šach jak jej známe, v nezměněné podobě, a tedy se Magnusovy snahy učinit z klasické časové kontroly rapidy nebo povýšit tzv. Fischerovy šachy nesetkají s úspěchem.
S pohledem a názory 16. mistra světa se neztotožňuju téměř v ničem (viz video níže), genialitu mu však neupře nikdo.
Než se vrhneme do rozboru partie Praggnanandhaa vs. Carlsen, dovolím si vás, milí čtenáři, vyzvat k následujícímu, snad mohu napsat, myšlenkovému experimentu.
Pohleďme na diagram níže. Zadání zní: bílý matí ve dvou tazích.
Věřím, že zdatnější šachisté, ač třeba nepatří zrovna mezi specialisty či přímo milovníky úloh, řešení nakonec najdou. Ptejme se však také za jak dlouho úvodník objevíte…
Nyní shlédněme, jak si s úlohou poradil exmistr světa. Možná budete jeho úvahami uchváceni stejně jako autor!
Tu již není co dodat!
Debakl
Třetí kolo turnaje, hrané tedy v den Gukeshových 18. narozenin, přineslo i následující podle mého pro budoucí vývoj šachu příznačnou partii.
Šach potřebuje fanatiky
Vždycky tomu tak bylo a snad i bude! Indický nadšenec, novinář, žurnalista, ale i silný šachista, s příznačným jménem Sagar Shah, je opravdu pozoruhodnou postavou nejen indického šachu. Až když jsem tak nějak dospěl a přestal si všímat jen 64 polí, začal si uvědomovat, jak neocenitelný význam mají (ať již na nejrůznějších úrovních) tito lidé! Milují šach a veškeré dění kolem něho tak, že by dokázali prodat i duši. Sagar miluje šachy, ale je samozřejmé, že je především pravým vlastencem. Jeho nadšení z výsledků a raketového vzestupu Gukeshe, Praggnanandhy, Erigaisiho a mnohých dalších na nás Evropany působí někdy až směšně. Mimořádně jsem se pobavil, když jsem na ChessBase India (s 1,64 milióny odběratelů!) zhlédl Sagarovo video a komentáře k této partii a věřím, že tím potěším i čtenáře. Komentáře typu 15.Vad1: „Fantastic move!“ 🙂 🙂 jsou vskutku nezapomenutelné…
Stále doufám, že počet šachistů, kteří by se rádi nad některými situacemi zahloubali či partii podrobili zevrubnějšímu zkoumání, což video prostě nezvládne, nepoklesl zatím k nule. Níže jsem tedy partii podrobil detailnímu rozboru.
Nu, ano, exmistru světa se více než dekádu daří úspěšně stavět na odiv svoje silné stránky, o kterých jsem již mnohokrát psal. Nejvýraznějšími jsou geniální obecná intuice, která v technických pozicích funguje až na hranici instinktu, kolosální paměť, bleskové asociace, klasické šachové vzdělání, ale zejména fyzická kondice a nepřekonatelná psychická výdrž a vůle k vítězství. To proto jsou pro Carlsena tak příznačné strhující finiše v turnajích; dost možná tomu nebude jinak ani ve Stavangeru 2024!
Superlativy k jeho hře jdou ale až tak daleko, že mnozí analytici nejsou snad ani schopní či ochotní (?) vidět zjevné nedostatky v jeho hře: propočet konkrétních variant (v posledních letech se projevuje i lenost se složitými houštinami v partii trápit, přesně jako v pozdějších letech u Capablancy), ale zejména nejisté rozehrávání dynamikou nabitých pozic s vlastním oslabeným králem…
Pokud šach v klasické podobně přežije nejbližší roky a titul mistra světa neklesne k hodnotě vavřínového věnce, který na vybraného šťastlivce pověsí FIDE každý rok či dokonce půlrok, jak sní dnes opět (mnozí si snad vzpomenou na Iljumžinovovu éru ve funkci prezidenta FIDE, konkrétně přelom milénia) nemalá část i vlivných osobností, máme se vskutku nač těšit!
Doufejme, že klasický šach zatím nezemře, a bude se vyvíjet spíše nějak takto...
Níže najde čtenář všechny ukázky i v chessbásovském přehrávači.
Diagram jsem zvladnul za 5 minut. Samozrejme nejdriv se zkousi prime reseni, az potom se clovek zamysli a vidi, ze kral je v patu. Tohle Magnusovi blesklo hned, ze prvni tah nebude sach. No a potom je to vlastne jednoduchy. Bude to tah damou, nejdriv na a1, abych mu vzal pole d4. Nevychazi, tak dobre at si pole vezme cerny sam, motiv zugzwangu. A nakonec jako v tehle podobnych studiich, je to tah na nejmene ocekavane pole. Magnus ma pravdu, v podstate jsou tyhle ulohy stejny. V rudem pravu kolem 76-77 jsou maty 2. tahem kazdou rubriku. Naprosto stejny obrazek, souperuv kral je v patu, prvni tah je tichy a nevyhoda tahu je reseni.