Šokující historický rekord v Torontu

Publikováno 30. 04. 2024

Domnívám se, že jiný výraz nežli „pozitivní šok“ nelze k výsledku turnaje kandidátů v Torontu 2024 přidat. Poprvé v dlouhé 75leté historii turnajů kandidátů mistrovství světa v něm zvítězil 17letý mladík! A snad také poprvé o vítězství bojovali v posledním dramatickém kole hned 4 šachisté. Mnozí čtenáři už jistě zhlédli množství videí, partií i komentářů, a proto jsem svůj příspěvek pojal netradičně. Soustředím se sice na kritické momenty druhé poloviny turnaje, ale článek „ozdobím“ otázkami, testy a samozřejmě i videi, která možná tak trochu v celé té slávě zapadla.

Dommaraju Gukesh, správně tedy Gukesh D, narozen 29. 5. 2006 v Chennai, zdaleka nejmladší vítěz turnaje kandidátů v historii a samozřejmě tedy i vyzyvatel současného mistra světa.

Tabulka před závěrečným 14. kolem vypadala takto:

Thriller (nebo horror) posledního kola

povinnému dramatu ovšem tedy vedl fakt, že v posledním kole se střetávaly dvojice Nakamura vs. Gukesh, a asi aby toho nebylo málo, Caruana vs. Nepomnjaščij. Připomenu, že v případě rovnosti bodů – děleného prvního místa – by byl dle regulí rozehrán tiebreak, a to jak mezi dvěma tak i třemi šachisty. (Neopakovala by se tedy situace z turnaje kandidátů v roce 2013, kdy se stal vyzyvatelem tehdejšího mistra světa Ananda Magnus Carlsen. Ten tehdy dělil první místo spolu s Vladimirem Kramnikem, a postoupil díky většímu počtu výher! Ještě dodám, že Vladimir Borisovič měl tehdy naproti tomu lepší obvyklé první pomocné hodnocení při rovnosti bodů, tedy Sonneborn-Berger.)

V první ostře sledované partii 17letý indický génius více než dvakrát tak starého Američana černými kameny k ničemu nepustil a domnívám se, že čtenáře uspokojí krátké video s rozborem mého oblíbeného dněpropetrovského streamera Alexeje Pugače, který svoje analýzy samozřejmě publikuje převážně v ruském jazyce. (200 000 odběratelů potom jistě hovoří za vše!)

K téhle partii jsem byl samozřejmě doslova přikován! Čtenář již minimálně z minulého článku ví, že Nakamuru nejenže nepovažuji za korektního člověka ani šachistu, ale jsem se několika svým dobrým přátelům a známým svěřil, že pokud se tento streamer, skvělý blicař, ale v mých očích nikoli ten, který by měl usednout na trůn, stane mistrem světa, ukončím svoji trenérskou dráhu 🙂 .

Nervozitu z noční partie jsem si léčil občasným vypnutím přímého přenosu, a chvíli se bavil následujícím hlavolamem, který mně naštěstí několik dní předtím poslal můj dávný svěřenec a mezinárodní mistr. Dokážete ji milí čtenáři též vyřešit? Bílý je samozřejmě na tahu… a… enginy zde nepomohou!

Řešení této geniální studie od alespoň pro mne, doufám jen zatím, neznámého autora lze nalézt v přehrávači na konci článku.

Moje obavy byly později kompenzovány komedií, kterou americký supervelmistr předvedl na tiskové konferenci. (Jen ještě upozorním, že v té chvíli se u vedlejšího stolu, v partii Caruana vs. Nepomnjaščij děly neuvěřitelné věci, a Gukesh tedy nevěděl, zda se stane vítězem či jej čeká tiebreak!)

Tak si říkám – a milí čtenáři snad také: „Kdože to sedí po pravém boku moderátorky a budoucího vyzyvatele mistra světa školí? Kdože to prakticky vede jakýsi monolog? Jde snad o syna samotné Caissy?“ Nu, viděl jsem například dostatek Carlsenových popartiových konferencí, dokonce i v dobách, kdy se mohl pochlubit ratingem kolem 2 880, je či byl mistrem světa ve všech šachových disciplínách. Ale přesto šlo vždy přece jen o dialog s protivníkem a nikoli analytický blok typu viděl jsem vše, všechno vím, všechno znám.

Nu ano, takový taktický postřeh vskutku udělá dojem (sám své mladé svěřence občas nabádám: pokud už vás nebaví puzzle, je na čase šachu zanechat), jenže pro mne není ‚tohle‘ ideální představa mistra světa v klasickém šachu…

Následující video lze nazvat „Loučení“…

Mezi tím, jak vyšlo později najevo, se v poslední partii turnaje dostal ihned po zahájení Jan Aleksandrovič do bezvýchodné situace. Již předtím se v pozici diagramu

mohl vzdát, našla-li by světová ratingová dvojka nikoli složitý taktický úder 25.Sd7!

prostě s dalším 26.Vhe1. Partie však byla vyhraná permanentně až do časové kontroly. (Podle počítače se rozhodující přednost pohybovala přibližně mezi +3 až +6!). Nervy však pracovaly se všeho nejvíce, pozice se stávala složitější, bílý král nenabyl klidu, a ve 41. tahu, když se tedy mohl bílý klidně zamyslet třeba i na 15 minut, aby klubko rozmotal, se Fabiano dopustil osudové chyby.

Tu se definitivně rozhodlo o tom, že italsko-americký supervelmistr si v letošním roce o titul mistra světa nezahraje. Nu ano, drtivá většina z nás by zahrála (a hrubě chybovala) úplně stejně. Vždyť ústup králem na a1 se přece přímo nabízí: „41.Ka1 a když 41…Jb3+, tedy 42.Ka2 a konečně je pokoj,“ (42…Df7 43.Vxh2 a žádné odtahy jezdce ani dvojitý šach nepomáhají) řekne si snad každý kvalifikovaný šachista. Jenomže vše je jinak! 41.Ka1?? Dc2!= s plnou kompenzací, protože skvělou souhrou černých sil. Celou partii si nyní můžeme vychutnat v kratším videu, ale… ještě se k závěrečné koncovce vrátíme, s trochou humoru…

"Jsem naprostý idiot!" prohlásil prý na tiskové konferenci jindy vždy korektní, ale i upřímný a sympatický Američan.

Rozptylme iluze o znalostech velmistrů

Nejprve si dovolím předložit milým čtenářům krátký test.

V pozici diagramu hrál Caruana 84.De8+, avšak předpokládejme, že by v beztak remízové dámské koncovce zvolil 84.Dc4

s návrhem přejít do pěšcovky. Akceptovali byste ve svojí partii protivníkův návrh a zahráli 84…Dxc4?

 

Poslední partie turnaje kandidátů jsem sledoval na Levitov Chess, kde je komentovali velmistři Alexandr Šimanov a Alexandr Griščuk. V pozici diagramu se mladší z nich váženého supervelmistra, který snad za necelou sekundu označil pozici pěšcové koncovky za remis, bezelstně zeptal: „Jak můžete tak rychle vědět, že je to remis?" Alexandr Igorevič odpověděl ve vší slušnosti: „Viděl jsem to v knize... " 🙂

Pro mne je skutečně neuvěřitelné, že mladý jedenatřicetiletý, poměrně silný a takticky jinak velmi bystrý velmistr s osobním maximem 2 664 (sic!) může položit tak naivní otázku. Skutečně funguje to, co si již o většině těchto hédonických nebo líných mladých glosátorů myslím? Totiž, že nikdy neotevřeli knihu, která byla vydaná před rokem jejich narození? V Šimanovově případě jde ovšem neznalost ještě dál. Vsadil bych se, že například v encyklopedii koncovek najdeme i tuhle pozici...

Momenty a kombinace, které nezapadnou

V partii Vidit vs. Gukesh zakončil černý partii jednou z nejhezčích kombinací turnaje. Jak byste pokračovali na místě černého a o jaké varianty se opírali?

Griščukův suchý humor mně přivedl k smíchu. Komentuje závěr této partie 8. kola, kterou samozřejmě rozebíral celou, Alexandr Igorevič poznamenal (parafráze): „Bílý obětoval pěšce za útok proti vlastnímu králi.“ 🙂 Pěšce musel později v intencích obrany Vidit vrátit, drtivý útok tím ovšem nezastavil!

Ostřílený indický supervelmistr si ovšem dokonale spravil chuť hned v kole následujícím.  Bílými Nakamuru opět dokonale přehrál a partii zakončil působivou kombinací. Rozplést klubko závěrečných variant po kombinačním úderu je zde, milí čtenáři, vaším úkolem. Bílý na tahu rychle vyhrál.

Nakamura vs. Caruana. Nejhorší Fabianův výkon jistě nejen v tomto cyklu turnaje kandidátů. Bílý partii zakončil jednoduchým, leč líbivým vynuceným manévrem s obětí.

Zpropadený izolátor… Jan se loučí s vedením

Fakta jsem neověřoval, avšak vím nejen to, že Jan vyhrál oba předchozí turnaje kandidátů s výsledkem +3 a předtím dokonce +5, ale i v obou předchozích zřejmě neopustil vedení. I v Torontu vedl celý peloton nejčastěji sám, aby žlutý trikot  ztratil až ve finiši. Video ukazuje, že v partii proti Nakamurovi byl Jan Aleksandrovič nervózní tak, jak ho, žel, známe ze zápasů o titul mistra světa proti Carlsenovi a později Ding Lirenovi.

Partie 13. kola podle mého jasně naznačila, že tentokráte Caissou vybrán nebude. Nu, a krom Jana samotného je hlavním viníkem rychlé remízy jindy tradiční, tentokráte však neposlušný izolovaný pěšec.

Pravidla a chytáky – malý kvíz

Závěr partie Nepomnjaščij-Nakamura mně přivedl k myšlence zadat vám, milí čtenáři, malý kvíz týkající se pravidel soutěžního šachu. Tedy oddechněme si na chvíli od reportáže přímých střetů a pojďme na to.

Nakamura, jak víme, reagoval nyní 22...c5 a následovalo 23.Jf3 Dh5 24.Je5 Dg5 25.Jf3 Dh5 26.Je5 Dg5.

Stojí či nestojí na šachovnici dle pravidel potřetí stejná pozice? Mohli bychom ve svojí partii reklamovat remízu?

Čtenáři, kteří upřednostní zadání kvízu ze soutěžních pravidel přímo z přehrávače ho najdou i níže spolu s řešením.

Firouzjovy výpadky

Čtenáři si možná pamatují, jak moc si Alireza Firouzja přál účastnit turnaje kandidátů (zda šlo spíše o přání jeho otce ponechme nyní stranou). Protože přibližně rok a půl se buď šachu nevěnoval (maximálně jej problical na internetu) a na turnajích se mu nevedlo, potřeboval svůj rating zvýšit. Francouzská šachová federace tedy zorganizovala pár poněkud pochybných podniků a Firouzjovi se nakonec podařilo do TK proklouznout.

Avšak s jakým cílem jel vlastně Alireza do Toronta? Je opravdu tak naivní, že věřil ve svoji šťastnou hvězdu? Měl bych vysvětlení: to dnešní doba je skutečně tak šílená! Nejen někteří, ale dokonce mnozí naivkové se domnívají, že k úspěchu vede cesta přes… nicnedělání. Firouzja, nejen dle mého mínění, nejenže si dva roky nesedl ke skutečnému tréninku. Ve skutečnosti hraje na stejné úrovni nebo dokonce – jak se nakonec ukázalo – hůře nežli v roce 2022 či dokonce 2021. A tak jeho výkony v Torontu připomínají ze všeho nejvíce horskou dráhu.

Charakteristická pro jeho tvorbu v turnaji je následující partie. I díky ní se americký streamer 🙂 tak tak nestal vyzyvatelem.

Firouzja vzdal partii, navlékl si opět svou fešnou kravatu, posunul si brýle se zlatými obroučkami a odkráčel. Někdy bych tomuto mladému muži chtěl vidět do hlavy, kterou nejen jemu, ale i organizátorům, beztak řádně zamotává jeho otec! Možná bych tam našel zapsáno: „Od té doby co žiju ve skvělé Francii mně padají pečení holubi přímo do pusy.“ A co takhle „bez práce nejsou koláče“?

Nechci být zlým prorokem, ale tenhle mladík s obrovským darem pro šach přímo od Stvořitele, se minimálně v nejbližších letech nevzpamatuje

Konečná tabulka

Smolný den Alexandry Jurijevny

Jistě je třeba se zmínit o turnaji kandidátek. Ten se stal v druhé polovině podstatně méně dramatický. Exmistryně světa Tan Zhongyi neměla v závěru konkurentku. Ne snad proto, že by nasadila extrémně mohutný finiš, ale její případné konkurentky se tak tak nějak ohlídaly mezi sebou. Za zmínku ovšem zcela jistě stojí drtivý závěr 22leté Praggnanandhovy sestry Vaishali. Ta zřejmě vytvořila nový rekord a jejích 5 výher v posledních 5 kolech (ze stavu -4 na +1) připomíná druhou padesátku sprintů na 100 metrů fenomenálního Usaina Bolta!

Naopak druhou polovinu turnaje psychicky neunesla moje oblíbená šachistka Alexandra Gorjačkina. Zlom nastal zcela jistě v partii 10. kola, v němž se ruská velmistryně potřebovala konečně odlepit od +2 a porazit bílými svoji konkurentku. Co z toho všeho vzniklo? Inu, nejen zkušení šachisté vědí, že kůň je v šachu extrémně zrádné a náladové zviřátko!

Černá táhla 60…f5

Jak byste bílými pokračovali a o jaké varianty se opírali? Dopočítali jste se do remízy nebo černá ve všech rozvětveních vyhrává? Dokázal by jezdec splnit všechny představy a přání bílé?

Turnaj kandidátek komentovala velmi pěkně na Levitov Chess exmistryně světa Alexandra Kostenjuk. Tu je ochutnávka popartiových rozborů 8. až 10. kola.

Rajská hudba z jiného světa

Takhle nějak na mě působil rozhovor s novým vyzývatelem mistra světa, který se uskutečnil před jeho odjezdem do vlasti.

Další slova jsou myslím zbytečná!

Závěrečná videa a fotografie

Vyhlášení vítězů a závěrečný ceremoniál:

Generační souboje jistě ještě budou nějaký čas pokračovat, a my se můžeme těšit na podzimní zápas o titul mistra světa mezi čínským terminátorem Ding Lirenem a nejmladším vyzyvatelem v historii šachu!

Níže najde čtenář řešení odpočinkové 🙂 studie a v CB přehrávači znovu všechny ukázky.

2 comments on “Šokující historický rekord v Torontu”

  1. K Nakamurovi jsi asi moc prisny. Ano ta analyza byla z jeho strany monolog, na druhou stranu Gukesh odpovedel na prvni otazku tak nejak nijak. Jasne, toho spis zajimalo jak hraje Fabiano. No a potom mys byla u Nakamury, tak se chopil sam analyzy. Je to streamer, takze je zvykly delat sam show a strhavat na sebe pozornost. Sachy ale umi a tvrde dela, kolikrat mu prece vyslo nejake prekvapeni v zahajeni. Viz partie s Nepem bilyma nebo Praggem cernyma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *