Moderní diagnostické testy šachového nadání nejen pro trenéry

Publikováno 16. 01. 2024

Zábava, zábava, zábava! Inu, proč ne. Ostatně ‚moderních‘ diagnostických šachových testů, které mají určit vaši šachovou zručnost, popřípadě dokonce rating, na základě jednoho jediného video příkladu, najdete dnes na internetu dostatek. Je to zábavné, krátké, nemusí se číst, a v podstatě, když se vám nechce,…ani přemýšlet 🙂 . V příspěvku se ale podíváme na některé tyto ‚testy‘ trochu podrobněji i kritičtěji…

Dariina škola šachu

V první řadě by i zábavný test měl být korektní ve smyslu, že neobsahuje analytické chyby. Nedávno jsem narazil na video-test mladé ruské trenérky. Pojďme si tedy, milí čtenáři, pomocí něho určit váš rating (což by měl dle záměru garantovat). Pro korektnost dodám, že autorka ve videu uvádí, že jde o rating lichessový, tedy zřejmě trochu nadsazený, jak to již na nejrůznějších platformách, včetně gigantického Chesscomu, bývá.

Kdo neovládá dostatečně ruský jazyk, doporučuji si na začátku videa pustit YouTube překladač (titulky); přesto však raději krátce nastíním, co nás čeká: Po chvilce uvidíme pozici, načež se spustí stopky. Během 30 sekund se máme v pozici zorientovat a tedy propočítat maximum možného. Tedy – pohodlně se usaďte, na chvíli vypněte mobilní telefony a případně ‚odizolujte své křičící potomky‘ 🙂 . Pojďme na to!

Jak jste, vážení čtenáři, uspěli? Pokud se vám 30 sekund na zpracování pozice zdálo málo, máte totožný názor. Osobně bych stopky nastavil na minutu či dokonce dvě (beztak se tak ocitáme v časové tísni). Co je však vážnějším prohřeškem? Uváděné řešení není korektní! (Pochybuji, že by autorka toto učinila z didaktických důvodů, což by bylo i tak velmi sporné počínání.)

Znám tuto pozici již velmi dlouho a – samozřejmě ještě dávno před ‚objevem‘ počítačů – jsem se s ní dostatečně natrápil. Strávil jsem jejím podrobným rozborem hodiny, protože ani ve staré literatuře nebylo řešení uváděno správně. Mnoho autorů zjevně podlehlo nefalšované kráse kombinace. Pojďme si tedy nyní pomocí přehrávače pomalu a důkladně rozebrat, jak pozice vlastně stojí…

Resumé tedy zní: úvodní pozice se nachází v přibližné dynamické rovnováze, a cílem kombinace je primárně – teoreticky její dosažení! Pokud by tedy tento test absolvovali ‚lidské počítače‘ jako je například Fabiano Caruana či třeba Dommaraju Gukesh, namísto toho, aby oprávněně probourali Dariinu stupnici 2600+ by selhali 🙂 !

Duchové propočtu

S následujícím přímo nadčasovým propočtovým testem jsem naproti tomu prožil celé dekády, když s podobným jsem se v poslední době setkal jen na stránkách Chess Vibes mého oblíbeného Nelsona Lopeze (hlavně díky krásným kvízům a starým studiím, které na videu divákům předkládá). Svým svěřencům jsem jej zadával tolikrát, že to již ani nespočítám. Jak individuálně, tak ve skupinách.

Ani ne tak výsledky testu, ale stále dokola se opakující chyba, sahající až někam k 80% případů, mě přiměla tento fenomén pojmenovat. Těmto druhům chyb jsem začal říkat duchové propočtu variant. Více v tuto chvíli neprozradím - ducha byste totiž mohli potkat, pojmenovat a identifikovat příliš brzy, což by celý test znehodnotilo!

Přistupme však k pozici a zadání, když vše ostatní se dozvíte v řešení níže. Opět si tedy udělejte pohodlí, zajistěte dostatek času (ten zde není omezen) a pokud máte chuť, pusťte se do propočtu, aniž byste se dívali níže na řešení:

Černý na tahu. Propočítejte variantu začínající postupem…

 

 

 

 

 


Pozlobil vás duch? Stali jste se obětí blamáže jako až 80% mých svěřenců? Pokud jste překážku zdolali, všechna čest!

Chess Marta a pološachové testy

Vaše předpoklady pro logické myšlení a šach lze diagnostikovat i způsobem, kterému můžeme snad říkat pološachové testy či třeba šachy-nešachy. V následujícím videu si autorka nevymýšlí, když na jeho počátku tvrdí, že test byl zadáván i nadějným dětským talentům někdejšího SSSR jako jeden z testů jejich schopností kombinatoriky a – dodávám – citu pro maximální působnost figur. Nevím ovšem, zda jím prošli shodně jak mistři světa Karpov (*1951), tak i Kasparov (*1963) či Kramnik (*1975), když je od sebe v krajním případě věkově dělí celá generace. Možné to však je.

Ještě než si video s šachově - nešachovou tématikou pustíme, chtěl bych…heterosexuálně zaměřené muže varovat. Namísto zbytečných slov se prosím, v rámci budoucího lepšího soustředění na samotný test, na chvilku podívejte na níže umístěnou fotografii tehdy mladičké Angeliny Jolie, jedné z nejslavnějších a nejkrásnějších hollywoodských hereček 🙂 nebo lépe – sledujte primárně levou část obrazovky s šachovnicí…

Návod k použití testu: „Pozor! Vlevo hleď!“ 🙂

Šachy – nešachy z mé praxe

V dobách, kdy nejen mladí šachisté věčně nehleděli do svých mobilů a nevysedávali u počítačů, existovaly samozřejmě i jiné úlohy a testy, které sloužily k odhalení talentů či přímo určovaly předpoklady pro šach. Následující test a přitom i tréninkovou pomůcku doporučoval v jedné svojí knize jeden z nejlepších českých šachových publicistů velmistr Luděk Pachman.

Pěšci se pohybují, i se vzájemně berou, stejně jako v šachu (tedy existuje i braní mimochodem). Cíl hry (a konec partie) však spočívá v tom, že vítězná strana dojde svým pěšcem na poslední řadu nebo pobere (jako ve hře v dámu) všechny protivníkovy kameny. Krom úspěšnosti ve hře (nejčastěji testujeme tedy hru a schopnosti rychle se učit dvou hráčů) se zde méně zkušení protivníci naučí i rozpoznat význam ohraničení pohyblivosti soupeřových pěšců. Pokud si dobře vzpomínám, Luděk Pachman ve svojí knize dosti důrazně doporučuje, aby neúspěšní hráči zkoušeli rozehrávat pozici znovu a znovu, dokud…nezačnou vyhrávat, resp. výsledek zápasu se střídáním barev neskončí nerozhodně. Nu, kniha byla psána a vyšla (nejprve v Německu) v dobách před ekonomickým převratem, a tak nemohl autor tušit, že během několika dekád se narodí generace dětí, která při prvním neúspěchu od jakéhokoli problému uteče…

Mimochodem se mně vyplatilo,

  • maličké děti nechat nejprve hrát jen na polovině desky, tedy dva pěšci proti dvěma.
  • navázat na tyto praktické lekce později pěšcovými koncovkami á la Capablanca. Tedy příklady, v nichž jeden pěšec na křídle kontroluje dva či dokonce tři protivníkovy; poté se dá přejít k Nimcovičovu postulátu ‚začínej kandidátem‘ a podobně.

Logický, ale nikoli úplně jednoduchý úkol pro dospělé šachisty potom spočívá v tom určit, která strana při nejpřesnějších postupech ‚partii‘ vyhrává.

Patří IQ testy mezi diagnostické nástroje šachového talentu?

Tvrdím, že rozhodně ano! Existuje sice nemálo expertů, kteří se rádi přidržují definice, že IQ testy nejsou nic jiného, nežli …schopnost více méně úspěšně řešit tyto testy 🙂 , ale jak je tedy potom možné, že Fischer, Kasparov, Carlsen, Judita Polgárová a mnozí další patřili/patří mezi lidi s nejvyšším hodnocením na světě?

Na druhé straně bych si dovolil trenérům poradit velmi citlivý přístup a zacházení. Pokud budete dnes dětem či mládeži testy předkládat, ujistěte se předem, jak na váš pokus zareagují zákonní zástupci! Nu, a pokud jste zvyklí svěřence ve skupinových trénincích bodovat a odměňovat, doporučuji do tohoto zásadně nezahrnovat testy IQ.

Uznávaně nejkvalitnější skupina testů IQ je taková, v nichž svěřenci k jejich úspěšnému řešení nepotřebují žádné speciální znalosti z žádné oblasti – například společenského života či matematiky. Dokonce nemusí ani umět číst a psát! Tzv. Ravenovy progresivní matice prozradí u šachistů vše a vždy, dokonce u malých dětí; i to, zda se umějí soustředit.

Který obrazec z 8 možných dosadíte na chybějící místo?

Před mnoha lety jsem na internetu objevil test, který jsem později konzultoval i s psychology. Tedy nejen mně se zdál v podmínkách internetu, včetně vyhodnocení a možnosti nastavit věk řešitele, poměrně kvalitní. Nejen školený matematik pozná, že půjde zřejmě o test obsahující pouze tzv. Ravenovy progresivní matice (spojitost s šachovými dovednostmi je tu podle mne zřejmá). Zadával jsem jej mnohým svým svěřencům. Za celou dobu se ale našli jen dva, kteří, ve věku kolem 15 let, všech 30 otázek testu vyřešili bez jediné chyby! A přestože se nestali šachovými profesionály, jeden je již řadu let mezinárodním mistrem, druhý, žel i na tehdejší dobu ‚dostatečně‘ líný, alespoň mistrem FIDE…

Test, který lze stále najít na stránkách https://iq-test.stylove.com/ doporučuji všem čtenářům bez rozdílu věku. Je samozřejmě bezplatný a na jeho konci dokonce najdete i vysvětlení správných řešení, tedy kde a proč jste případně chybovali.

Nu, a to je pro tentokrát vše! Nezbývá, než vám, vážení čtenáři, popřát mnoho úspěchů i ve výše uvedených testech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *