Čtvrtý mušketýr

Publikováno 23. 03. 2025

Každý ví, že Dumasovy Tři mušketýři byli vlastně čtyři, a tedy coby analogie indických hrdinů Gukeshe, Praggnanandhy a Erigaisiho by se tahle analogie použít nedala. Donedávna! Po skončení turnaje Masters letošního pražského festivalu je tomu ovšem jinak. Čtvrtý mušketýr se totiž patrně našel! 25letý, donedávna širšímu okruhu šachových fanoušků nepříliš známý,  Chithambaram Aravindh vyhrál turnaj s takovým přehledem a výkonem, že pochyby nejsou na místě. To ale není vše. Jedna z jeho geniálních obětí patří patrně mezi nejkrásnější, které jsme v letošním roce mohli zatím za šachovnicemi vidět. A když už bude řeč o obětech, proč se na tuto milovanou ozdobu šachu nepodívat blíže. Nejen oběťmi a krásou živ je šachista! Asociace a analogie patří sice za deskou mezi skrytější pomocníky, avšak o nic méně důležité.

Mistr světa ani loňský vítěz turnaje Masters Nodirbek Abdusattorov sice letos do Prahy nepřicestovali, ale organizátorům se přesto podařilo zajistit pestrou a kvalitní sestavu v čele s vítězem superturnaje ve Wijk aan Zee a čínskou jedničkou! Za zmínku stojí též účast tureckého hráče číslo jedna, teprve 16letého, Edize Gurela. Abych nemusel šachisty širší světové špičky a ostatní velmistry zvlášť vyjmenovávat, podívejme se ihned na konečné výsledky.

Skutečné pořadí doznalo kvůli primárnímu vedlejšímu hodnocení vzájemných partií resp. mini zápasů jistých změn. Čtenáři je najdou na konci článku po rozklinutí souborů Adobe Acrobat (pdf).

V  článku se tentokráte nebudeme primárně věnovat ukázkám a předkládat příliš mnoho nejrůznějších testů. Zaměříme se v první řadě na čtvrtého mušketýra a onu partii, v níž došlo snad opravdu k zatím nejneočekávanějšímu a nejefektnějšímu tahu – manévru – oběti letošního roku. Partii, jež k ní přivedla, potom samozřejmě podrobíme zevrubnému zkoumání.

Teorie oběti, metody rané profylaxe, využití asociace, analogie a obšírných teoretických znalostí v zahájení, které třeba sami nehrajeme: to budou jakási navlečená témata, kterých se též v souvislosti s partií dotkneme.

Nu, ale samozřejmě čtenáře neochudíme ani o jiné zajímavé, poučné i vysloveně kuriózní momenty.

Kde se vzal, tu se vzal

Kdo je ale vlastně Aravindh Chithambaram Veerappan? Další supervelmistr tamilské národnosti (stejně jako mistr světa) se narodil 11. 9. 1999 v Tamil Nadu, jednom z indických jihovýchodních států. Přestože na sebe již v dětských letech upozornil mimořádnými výsledky, nepochybným talentem a velmistrovské normy získal přeskokem,  podobně jako například Andrej Jesipenko nebo v loňském roce Ivan Zemljanskij, dlouho se pohyboval jen těsně nad hranicí ratingu 2600. Avšak podrobnější pohled jasně ukazuje, že vliv na toto zdržení měl nejen Covid (podobně jako u Erigaisiho), ale i velmi skromné poměry v rodině. Tu živila v Aravindově dětství pouze matka.

Přiznám se, že zatímco třeba Arjuna Erigaisiho jsem sledoval poměrně dlouho předtím, než vstoupil mezi absolutní světovou špičku, Aravindha jsem si všiml  až v roce 2023, a intenzivněji začal sledovat jeho partie po prvním vítězství na turnaji v Chennai v prosinci 2024.

Mnoho zajímavostí se milí čtenáři dozvědí v následujícím videu. Sagar Shah zde zpovídá Aravindhova trenéra velmistra Ramachandrana Rameshe.

Pojďme se však přesunout k oné překrásné oběti, která se podle mého v současnosti drží na prvním místě hitparády nekrásnějších i nejpřekvapivějších tahů!

Nejkrásnější tahy historie

Nu, ale nedá mi to, takže… nejprve trocha rekapitulace. Vždyť co by to bylo za školu, pokud by míjela a nedokázala namíchat koktejl poučení, zábavy a krásy! Diagramy níže demonstrují pravděpodobně nejkrásnější tahy – oběti roku 2021 a 2022.

V obou případech bílí zasadili rozhodující údery! Zatímco diagram vlevo z partie Nepomnjaščij vs. Radjabov (rapid 2021) našel své obdivovatele, ale pravděpodobně není tolik známý (ač podle mého složitější), druhý doslova obletěl svět! Partii Ivančuk vs. Van Foreest (rapid Izrael 2022) bílý sice nakonec prohrál, ale úvodník kombinace je považován za jeden z nejkrásnějších v celé novodobé historii! Podaří se vám nalézt ony šachové drahokamy?

S jistým záměrem vám milí čtenáři již nyní nejen doporučím porovnat svá případná řešení se skutečností, ale vzít v potaz, že obě oběti lze označit za kombinace!

 

Nedá mi to, abych na tomto místě nedemonstroval patrně nejkrásnější sekvenci tahů a kombinaci turnajové praxe, která se kdy na šachovnici objevila! Stalo se tak v partii Koskinen vs. Kasanen (Helsinky 1967). Mladší čtenáři znát fragment patrně nebudou, ale i ti kteří kombinaci viděli, se nejspíše podívají… minimálně se stejnou chutí, jako si po letech znovu vychutnáme překrásný film!

V pozici diagramu následovalo šokující 1…Dxb4+!!. Pěkné, uvidíme, že drtivé, ale… sama taková oběť by se za největší diamant světa vydávat nemohla! 2.Sxb4. Teprve poté co následovalo 2…Vd2!!

můžeme hovořit o vybroušené nádheře! Ponechám čtenáři čas, aby ideu druhé oběti kombinace podchytil. Dodám, že krásu samozřejmě vytváří ona krátká sekvence tahů vynuceného manévru. Patrně Alexandr Kotov zde psal (parafráze): Je možné mít v sobě tolik fantazie a najít sekvenci podobných tahů? Černá věž vstupuje na pole, které je bílým 5x kryto (a to černý ještě předcházejícím tahem obětoval dámu)! Přitom každé z pěti braní vede k rychlému matu.“

Kombinaci s výkladem (v AJ) si můžeme vychutnat v následujícím krátkém videu.

Nejpřekvapivější oběť roku!

Nyní, když jsme se namlsali 🙂 , se tedy konečně můžeme podívat na to, co vytvořil sám čtvrtý mušketýr! Hraje se 7. kolo turnaje, partie Giri vs. Aravindh.

Po 23…Dh4 pokryl bílý jezdce tahem 24.Kg2.

Dle svých slov měl Aravindh již dopředu připravenou překrásnou útočnou repliku 24…Jg5!!.

„Co to má být? Vysloveně forsírované varianty vidět nejsou, tedy je jich příliš; maximálně útočné projekty a výtečné šance. Otevření sloupce ‚f‘, odkrytí diagonály e6-h3. V některých variantách, již s černým pěšcem na g4, následuje Vf3…“ může si říci čtenář.

Vyspělejší šachisté zajisté uvidí i další manévr (vždyť bílý nemusí oběť ihned akceptovat, ale reagovat 25.Vh1!), díky kterému se útok stane neodrazitelným. Totiž manévr d5-d4 s uvolněním pole d5 pro střelce!

Podívejme se nyní na úsek popartiového rozboru, v němž se k oběti a závěru vyjadřuje sám Aravindh! Zároveň se tak se čtvrtým mušketýrem seznámíme blíže!

 

Teorie oběti

Čtenářům jsem zde předložil celkem čtyři ukázky mimořádně efektních obětí. Jedna z nich se však podstatně vyděluje, i když samozřejmě záleží na parametru, který si pro posouzení zvolíme. Pozornost zaměříme na:

  1. propočet variant – poddávají se pozice propočtu vynucených manévrů?
  2. hodnocení pozice – je na konci propočtu třeba pozice hodnotit?

Použijme nejjednodušší definici kombinace pocházející od M. M. Botvinnika: „Kombinace je vynucený manévr s obětí.“ Ve svých článcích jsem několikrát uváděl, že nejsložitější taktický prostředek kombinaci vlastně nemůžeme definovat jako skutečnou – reálnou oběť. Jestliže jsme schopní dopočítat důsledky oběti do matu nebo jiného zřetelného cíle. Není přece žádným hrdinstvím se k ní odhodlat, jakkoli může být skrytá, komplikovaná či krásná. Ocitli bychom se tak v roli člověka, který nahlédl den do budoucnosti (odpovídá propočtu), zjistil jaká čísla budou tažena v loterii (věděl, co nastane), a spěchal je vsadit!

pomyslná oběť – kombinace se zjevně vyplatila 🙂

Tedy jak obě překrásné oběti výše, tak famózní 2…Vd2!! v partii Koskinen vs. Kasanen, se poddaly přesnému propočtu a nebylo je tedy lze označit za reálné oběti, ale pouze za pomyslné! Jestliže přijmeme tento slovník, registrujeme, že existují dva druhy oběti: pomyslné (vidíme jasně do budoucnosti, s nejmenšími detaily) a na druhé straně reálné oběti! Za reálnou oběť tedy můžeme považovat teoreticky třeba každý gambit! Ať už obětujeme pěšce nebo figuru. Ať už je gambit korektní nebo ne, jde o skutečnou oběť. Nejsme schopní dohlédnout její důsledky. Namísto toho se dostává do vůdčího postavení hodnocení pozice. Propočet více či méně nahrazují naše zkušenosti, cit, logika, analogie, asociace. A tak vznikl i pojem Poziční oběť!

Leonid Šamkovič, sovětský, později izraelský a americký velmistr napsal na prahu 70. let minulého století stručnou knihu „Oběť v šachu“. Tam v přehledné formě shrnul a klasifikoval různé druhy obětí. Nutno říci – a nikterak se tím v knize netají –, že vycházel z díla slavného Rudolfa Spielmanna a jeho knihy „Teorie oběti“.

Šamkovič na počátku díla uvádí přehledné schéma, z něhož je patrné, kterak vidí problematiku oběti v šachu on sám.

V roce 1978, po Šamkovičově emigraci, vyšla v USA velmi podobná kniha i v anglické popisné notaci. Zde již přehledný diagram rozdělení chybí (těžko říci zda z technických či didaktických, tedy vzdělanostních, důvodů), takže v anglické verzi jej čtenářům poskytnout nemohu.

Levá strana nákresu vyznačuje pomyslné oběti (Мнимые жертвы), tedy kombinace (ty dále autor dělí na matové a rezultativní - dle cíle kombinace).

Nás však v tuto chvíli zajímají reálné - skutečné oběti (Реальные жертвы)! Ty dělí zleva doprava dle parametrů: významu propočtu na straně jedné a hodnocení pozice na druhé. Zjednodušeně řečeno: význam samotného propočtu zleva doprava klesá, avšak význam hodnocení pozice naopak stoupá! Aravindhovu oběť 24…Jg5 lze v tomto diagramu zařadit mezi reálné dynamické oběti (Динамические жертвы)!

Roli samozřejmě též hraje komponent Čas (ne zcela přesně, nepřímo a lidově řečeno nakolik jde o krále). Strategické oběti (Стратегические жертвы) zcela napravo můžeme potom též chápat až jako oběti intuitivní. Zde je již význam samotného propočtu velmi výrazně potlačen ve prospěch hodnocení…

Shrnutí: Jestliže tedy na ose vlevo se samotný konkrétní propočet roztahuje ve formátu ++ (chcete-li XXL 🙂 , nač potřebujeme pozici hodnotit, když zrovna matíme, že?), zleva doprava jeho význam postupně klesá ve prospěch hodnocení pozice.

„Bylo to snadné.“ co dodat? 🙂

Poznáváte je? Najdete na fotografii? Tři mušketýry Gukeshe (13 let), Praggnanandhu (14) a Erigaisiho (17). Fotografie pochází z videa, z ledna 2020. Skupina indických talentů a trenéři exmistr světa Vladimir Kramnik a Boris Gelfand přejí „happy birthday“ Sergeji Karjakinovi k jeho 30. narozeninám.

Příprava na partie a metody rané profylaxe

Zůstaňme u partie Giri vs. Aravindh. Vždyť právě z ní se dá doslova vyždímat tolik poučení jako z desítky jiných!

Příprava na soupeře se doslova zvrhla ve vědu již před dekádami let. Vrcholový šachista nebo trenér musí být nejen zdatný teoretik, ale i psycholog! Desítky let jsem připravoval svoje svěřence (včetně titulovaných hráčů) proti protivníkům nejrůznější herní síly. Mohu říci, že samotný úspěšný odhad jaké zahájení a varianta se na šachovnici nakonec objeví, a jak bude partie vypadat, se v některých případech může blížit až k nějakým 80-90%!

Pokud totiž máme na přípravu naprostý dostatek času, můžeme si s ní hrát neomezeně dlouho! Pravděpodobnost, že se trefíme, potom strmě stoupá.

“Autor blafuje, to není možné,“ může si pomyslet či dokonce zaprotestovat čtenář! Avšak… trvám na svém!

Můžeme totiž zkoumat, brát potaz a doslova dolovat takové informace, které málokoho napadnou! Když jsem například začal připravovat mladého nadaného hráče proti zkušenému soupeři, vytáhl jsem si protivníkovy jiné turnaje, přibližně stejné kolo, a snažil se vyhledat situaci analogickou té, která v našem případě zrovna nastala: stejné či podobné kolo, soupeřův tehdejší protivník, bodový stav… Jak se náš budoucí soupeř tehdy zachoval? Připravoval? Kterak bojoval proti jinému nadanému mladíkovi? Jaké jsou jeho zvyky či dokonce rituály?

Například: Volil tzv. aktivní přípravu (tedy se snažil mládence obelstít – překvapit) nebo hrál to svoje? Druhému jsem od jisté doby přestal říkat pasivní příprava a nahradil výraz „Vachierova“, dle francouzského supervelmistra s extrémně úzkým repertoárem.

Příprava na partii je svým způsobem vědním oborem! Dnes se mohu nanejvýše trpce usmát nad výtvory, které k přípravám nabízí umělá polointeligence v Chessbázi 18 (a jistě tento trend bude pokračovat přímým napojením tzv. umělé inteligence; ono tzv. si prostě nemohu odpustit). Tak si říkám: „Jak asi vypadají partie, k nimž se oba protivníci připravují, využívajíce rad CB?“ Nějak takto?...

Příprava na partie pomocí tzv. umělé inteligence 🙂

Vraťme se však k naší partii. Aravindh se po partii svěřil: Bylo jasné, že se Giri bude bílými pokoušet o výhru dle svého typického způsobu, stylu. Čtvrtý mušketýr se ovšem nenechal vlákat do pasti volby ostrých, leč polokorektních variant, jako v posledním kole turnaje jeho druh ve zbrani Praggnanandhaa, ale jakoby přistoupil na Giriho plán. Více méně neměl námitek proti dělbě bodu, ale zároveň spoléhal na to, že nizozemský velmistr, ve snaze ho pozičně ždímat (a to Giri bílými opravdu umí!), někde v průběhu partie, jak se říká, přepne strunu!

Dobrá, ale jakou variantu zvolit konkrétně? Na scénu přichází metoda rané profylaxe! Mezi nejoblíbenější Giriho schémata patří vyměněný ortodoxní dámský gambit s Botvinnikovým plánem. Variantou jsme se zaobírali v minulém článku v souvislosti s partií Praggnanandhaa vs. Sarana (královský mušketýr tam přišel s cennou novinkou). Giri ve variantě 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Jf6 s oblibou hrává 4.cxd5 exd5 5.Sg5. Podívejme se na dva diagramy z jeho partií.

V dalším volí onen Botvinnikův plán hry v centru, který samozřejmě logicky navazuje na způsob vývinu lehkých figur královského křídla.

Giri,A (2752) vs. Xiong,J (2681) blitz Saint Louis 2023

bílý právě táhl 13.Kh1

Netřeba pochybovat, že toto schéma zná Giri dokonale a plně vyhovuje jeho stylu. Aravindh v partii nakonec volil: 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Se7

Tu si jistě kdekterý čtenář položí otázku stran pořadí vývinu černých figur královského křídla. Přednostní vývin střelce nese profylaktický náboj (metoda rané profylaxe), ale nejde samozřejmě o nic nového. Naposledy jsme tak měli možnost vidět hrát například mistra světa v infarktové partii proti Jordenu van Foreestovi ve Wijk aan Zee.

Osobně jsem se nad pořadím tahů zamýšlel, četl a studoval vysvětlující poznámky... v roce 1981. V zápase o titul mistra světa Karpov vs. Korčnoj v italském Meránu tak Anatolij Jevgeněvič pokračoval pravidelně. Následovalo 4.cxd5 exd5.

Samozřejmě, že žádný zázrak se nekoná. Co je ale důležité? V silách bílého teď není volit výstavbu s vývinem, které vidíme na diagramech výše! K tomu mu chybí vhodný tah! Giri tedy pokračoval běžným 5.Sf4 (ke stejným důsledkům vede i 5.Jf3), jenomže… to je už jiný příběh, o kterém je právě naše partie včetně skvostného závěru! Dodám jen, že plán Sd3+Jge2 se střelcem na f4 efektivně nepracuje.

Asociace, analogie a logika – vítané pomůcky hodnocení pozice

Nyní si přece jen dovolím položit čtenáři otázku: Nemůže se bílý pokusit skromnějšího vývinu královského střelce 3…Se7 (vývin) namísto 3…Jf6 (vývin a boj o centrum) přece jen využít? Nemá v pozici diagramu k dispozici namísto vývinu Jf3, Sf4 a e3 něco výživnějšího? Na pohled ano! Samozřejmě, že ani 12. mistr světa v roce 1981 nevynalezl bicykl! Jedním z těch, kteří měli vyzkoušet životaschopnost postupu 3…Se7 se stal v roce 1903 (sic) přísný examinátor Siegbert Tarrasch!

Tarrasch,S vs. Alapin,S zápas, Marseille, 1903.

Ve snaze protivníka potrestat za nedostatečnou kontrolu centra pokračoval bílý na pohled principiálním 4.e4 (ponechme zatím bez komentáře, hodnocení či případného znaku). Po 4…dxe4 5.Jxe4 Jf6 vznikla pozice diagramu.

Kterak byste pozici hodnotili? Bílý jistě nemůže stát hůře. Otázka ovšem míří k tomu, zda černý bez problémů vyrovná hru nebo má bílý šanci na zisk byť třeba i jen drobných výhod.

Níže vás, milí čtenáři, seznámím s jedním z neúčelnějších způsobů, kterak nabýt takříkajíc hodnotící jistoty. Doma si samozřejmě můžeme pustit více či méně silný engin, který nám v řádu minut či dokonce sekund odpoví. Můžeme též vyhledat pozici v databázi, poradit se na platformách, nakouknut do mnoha jiných materiálů. Co ale dělat v partii, jestliže nad pozicí přemýšlíme nebo dokonce zvažujeme variantu, která k situaci diagramu výše povede? Pomocník a poradce, který – pokud je k nalezení – nikdy nezklame, můžeme nazvat asociací či analogií doprovázenými logikou! Tedy pojďme na to! Porovnejme následující dvě situace:

Pozice levého diagramu je nám známá. Druhá situace vzniká z Nimcovičovy-Rubinsteinovy výměnné francouzské. Například v partii Kasparov,G vs. Pereiro,J (simultánka, Cordoba 1992) se hrálo 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Jd2 dxe4 4.Jxe4 Se7 5.Jf3 Jf6. K tomu, abychom mohli spustit funkci asociace-analogie, musíme mít samozřejmě nezbytné teoretické znalosti! Kasparovova pozice se teorií hodnotí jako výhodná bílému; tedy nikoli s extrémně velkou, ale zato příjemnou dlouhodobou předností.

Tedy čím se obě pozice liší? Tarrasch táhl c4, Kasparov Jf3. I začátečníci by měli vědět, že základní povinností v zahájení je rychlý vývin figur. Jestliže je tedy pozice pravého diagramu po správném (a dodejme beztak povinném) 5.Jf3 výhodná bílému, po slabším c2-c4 musí mít černý nejméně pohodlnou pozici! Tak velí logika! A skutečně, černý stál v partii Tarrasch vs. Alapin pohodlně, bez problémů vyrovnal. Fakt, že Tarrasch pokračoval na pohled principiálním, leč ve skutečnosti již chybným 6.Jg3?, zaostal ve vývinu, navíc s oslabenou úhlopříčkou a5-e1, je již věc jiná. Obě partie rozebíráme v přehrávači níže

Nastal čas seznámit se s celou partií čtvrtého královského mušketýra!

A ještě jednou: bezprostředně po partii, plný dojmů, zde čtvrtý mušketýr v rychlosti analyzuje celý průběh.

Podrobný rozbor celé partie včetně partií Tarrasch vs. Alapin a Kasparov vs. Pereiro je k dispozici v přehrávači:

Kterak se projevuje genialita?

„Jistě nikoli jednou skvostnou partií, obětí či výhrou v jednom, dvou turnajích,“ odpoví asi každý. Před časem jsem si na kanálu Levitov Chess poslechl krátké zhodnocení pražského turnaje od mého oblíbence 🙁 velmistra Šimanova. Jak jsem očekával, po jeho typickém povrchním rozboru oběti roku Jg5+d5-d4 tvář kanálu prohlásila (parafrázuji): „Domnívám se, že Aravindh se stane jedním z těch, kteří vystoupali k hranici 2 750, ale zde se neudrží.“ Nesouhlasím! Na rozdíl od ctěného velmistra se domnívám, že tomu tak spíše nebude.

Nahlédnout do budoucnosti, jako onen výherce na obrázku výše 🙂 , nemůžeme, ale naštěstí existují i jiné nástroje, kterak Aravindhovu šachovou budoucnost alespoň odhadnout! Ono totiž nejde ani o jedinou partii, ani o jeden veleúspěšný turnaj! Podívejme se nyní, jak náš mušketýr zacvičil s jinou světovou stálicí - čínskou jedničkou a též zcela mimořádně nadaným Wei Yim!

Koho partie zaujala, jistě se rád zhlédne podrobnější rozbor jednoho z nejsledovanějších anglojazyčných šachových kanálů!

Glosy Chessbase live – k smíchu nebo k pláči?

Příznačný obrázek jsem si ‚vypůjčil‘ z knihy Tiger’s Chaos Theory od autora Tiger Hillarp Perssona.

Internetové stránky live.chessbase.com nabízí krom nejrůznějších služeb i některé přímé přenosy partií. Výhodou, na rozdíl od mnoha jiných platforem, je to, že určitý počet partií z významnějších soutěží bývá „komentován“. Proč jsem toto slůvko ještě navíc uvěznil v uvozovkách? Protože některé z nich skutečně vzbuzují více než úsměv… obavy; zda engin, tzv. umělá inteligence nebo přímo autoři znají alespoň základy strategie. Ostatně i konkrétní varianty obsahují až příliš často díry větší než můžeme vidět na okresních silnicích, avšak rád bych se nyní soustředil na něco jiného.

V 6. kole turnaje Masters na sebe narážejí dva daleko nejlepší čeští šachisté. Partie Nguyen Thai Dai Van vs. Navara  dospěla po tuhém boji na následující koncovky.

Určitá iniciativa bílému zůstala, ale pozice se nachází v naprosté teoretické rovnováze. V rozehrávání technických (praktických, jak je označoval Mark Dvoreckij) koncovek, mezi které pozice patří, ale zejména následných teoretických (přesných) patří David Navara k naprosté světové špičce! Je tomu tak mimo jiné proto, že stejně jako třeba Carlsen prošel v mládí klasickým šachovým vzděláním a vsadil bych se, že zná nejen všechna zásadní a kapitální díla, která byla o končících hrách kdy napsána! Tuto pozici by mohl podle mého prohrát nanejvýše v blicu a to ještě leda na čas 🙂 .

Dodám, že v pozici diagramu černý drží rovnováhu jak po učiněném 31…Vd7, tak ale i po 31…Va8.

Nyní se podívejme, jak naprosto korektní a bezchybný průběh koncovky komentuje live.chessbace.com. Do textu jsem pro lepší orientaci vložil pouze několik diagramů, nic víc.

„Pánové, za takovou práci se opravdu, ale opravdu nestydíte?“

Málokdo z čtenářů si toto bude pamatovat: V úplných počátcích 90. let (v době, kdy namísto Windows vkládal zákazníkům Microsoft a IBM do počítačů operační systém MS DOS) byly činěné první krůčky nejen v Chessbasi, ale existovala i řada enginů s názvem FRITZ. Hloubka jejich propočtu, stejně jako jejich pověstná žravost materiálu, byla z dnešního pohledu opravdu směšná. Jinými slovy, krom geniálně výstižného názvu na něm nebylo nic! Domnívám se ale, že ani verze FRITZ 3 by nehrála koncovku tak příšerně, jako dle svých doporučení dnešní glosátor partie. Někdy mne opravdu napadá, zda zainteresovaní pracovníci nevkládají podobné antikomentáře do partií schválně…

Samozřejmě, že jsem si hlavně vzniklou věžovou koncovku uložil do své databáze. Davidova obrana je vedena vzorově, a tedy až bezpříkladně jednoduše se svěřencům vykládá!

Nejen pro mnohé profesionály či výkonnostní šachisty může ovšem představovat dost velkou hrůzu i následující ukázka práce pánů z CB. Shlédněme na diagramy níže ze vzájemné partie dvou indických mušketýrů. Partie 5. kola Praggnanandhaa vs. Aravindh se po relativně poklidném vývoji ocitla v remízové věžové koncovce.

Aravindh právě táhl 44…Va2, načež bílý odpověděl 45.a5. Live.chessbase.com však trvá na tom, že po 45.Kh5 (diagram vpravo, tedy možnost z partie) udrží bílý na svojí straně velkou výhodu!

Inu, značka sem, značka tam! Leccos by se snad dalo pochopit, kdyby... na desce nezůstalo pouze 7 kamenů! A to znamená co?! Přirovnáme-li situaci k rovnici, dokážeme ji vyřešit! Před námi tedy stojí řešitelný matematický problém! Přístup k řešení sedmikamenových koncovek online mají zájemci od roku 2018, ne-li dříve!

Dal jsem si tu práci a nahlédl do tabulek Syzygy (leckdo je má ostatně zabudované a spustitelné přímo v enginech své databáze). Černý remizuje třinácti (sic) různými způsoby z celkového počtu šestnácti možností, které má dle pravidel k dispozici 🙂 !

Věžová koncovka se vzdáleným volným pěšcem „a“ a Tarraschovskou věží správně umístěnou za pěšcem je tematicky příbuzná s předchozí ukázkou. Níže tedy můžeme zhlédnout videozáznam partie. Aravindh bránil koncovku zcela bezchybně, stejně jako v předchozí ukázce David Navara.

Druhá ozdoba turnaje, aneb když dva dělají totéž, není to totéž

Situace v turnaji před posledním kolem vyžadovala, aby se Praggnanandhaa pokusil černými přehrát Giriho. Vždyť od (formálního) vítěze letošního turnaje ve Wijk aan Zee se nic jiného čekat nedalo! Pokud by se mu toto podařilo, mohl bojovat o vítězství v turnaji. Přiznám se, že jsem byl navýsost spokojený, když se na šachovnici objevila moje milovaná královská indická obrana. Nizozemský velmistr zde často rozehrává klasický systém, a metody, kterak se zde v současnosti pokusit černými komplikovat hru bez přílišného rizika mně známé nejsou. Co z toho všeho vzešlo? To myslím nejvýstižněji popisuje nadpis této kapitoly!

Praggnanandhaa se v zápletkách utopil, zato nizozemskému velmistrovi se jednoho z indických mušketýrů podařilo nejen přepočítat, ale získat stříbro v celém turnaji i velmi efektním průběhem! Jeho oběti, které žel zůstaly částečně za kulisami, by si jistě zasloužily speciálního ocenění… nebýt Aravindhovy oběti roku. Podívejme se!

V pozici levého diagramu dosáhl bílý po 27.Je4! rozhodující výhody. Praggnanandhaa však dopředu počítal s taktickým úderem 27…Sg4. Pravda, spotřeba času ukazuje, že v té chvíli svůj omyl již rozpoznal, jenže bylo pozdě jej napravit.

V pozici pravého diagramu následovalo 28.Sxf7+!!, načež černý po skoro 10 minutách přemýšlení zvolil 28…Kxf7, aby po 29.hxg4 mohl ještě odpor o několik tahů, resp. do časové kontroly, prodloužit. Dobrá, ale jak by bílý pokračoval po 28…Jxf7? Ve 29. tahu? Tam míří moje otázka číslo jedna!

Pokud jste milí čtenáři správně vstřebali malou exkurzi do teorie oběti, potom vám jistě nebude činit problém určit, kam Giriho taktický ohňostroj zařadit! Tedy si dovolím položit druhou otázku: Jde dle vašeho mínění ve 29. tahu o kombinaci nebo reálnou oběť? Dokázal se Anish Giri dopočítat do jasného konce?

Podívejme se nejprve na tradiční záznam partie a následný podrobnější videorozbor.

Inu, Pragg nepatří mezi dynamiky typu Gukeshe, Erigaisiho či Aravindha; pokud zůstaneme u příměru Dumasových románů, není ani s oblibou riskujícím a často na hraně života a smrti se pohybujícím gardistou Abdusattorovem 🙂 . Jeho genialita a šachová síla spočívá v něčem jiném. Ostatně o tom jsem se ve svých příspěvcích již nejednou zmiňoval. Přesto měl však v partii jistě více šancí, než by se z přenosu i rozboru výše mohlo zdát. Kdo z vás, milí čtenáři, má tedy chuť se na Praggnanandhou zvolenou variantu podívat důkladněji, zde má příležitost. (Doporučuji opět si partii z přehrávače stáhnout a upravit dle svých zvyklostí v CB či jiném programu.)

Aravindhovy cíle

Na závěr článku jsem vložil rozhovor, který s vítězem pražského super turnaje vedl Sagar Shah.

Co myslíte, vážení čtenáři, podaří se čtvrtému mušketýrovi zaútočit či pokořit hranici 2 800? Uvidíme jej dokonce v nejbližších turnajích kandidátů? Nebo má naopak pravdu upřímně nepřející Alexandr Šimanov a Aravindhova hvězda rychle pohasne? „Něco mezi?“ Uvidíme!

Kompletní výsledky pražského turnaje Masters i Challengers si lze prohlédnout zde:

Praha 2025 konecne vysledky Masters

Praha 2025 konecne vysledky Challengers

Níže jsou k dispozici všechny v článku uvedené ukázky i v CB přehrávači... a ještě něco málo navíc.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *