Trénink

„Snad příliš obecný a suchý název v menu,“ řeknete si. Cílem článků zde bude čtenáře seznámit nejen s šachovou klasikou, ale i s moderními trendy zahájení, strategie, taktiky i psychologie. Pokud jste třeba již přesyceni tisíci a tisíci videí, které běhají po různých platformách a tedy nechcete jen klouzat po  površích problémů strategie a taktiky, nechcete sledovat streamery, kteří v přímém přenosu partií vysvětlí vše, abyste druhý den rovněž vše zapomněli, ale naopak se chcete zamýšlet hlouběji, potom jste zde správně!

Půjde tu nejen o zábavu, ale i poučení. Získáte informace a dovednosti, které by vás měli doopravdy  posunout výše.

Uvažovali jste například někdy o tom, jakým způsobem velmistři super elity promýšlejí a propočítávají možnosti v partii? Jakou roli hraje vlastní propočet (už o tom by se dala napsat kniha) a jakou intuice? Víte, že šachisté se dnes v procesu výběru tahu jen stěží obejdou bez heuristické analýzy? I těmto problémům se budeme postupem času věnovat. Vždyť trocha vědy neuškodí.

Chybět zde ale samozřejmě nebudou ani šachové perly roku, nerad bych se ale naopak vyhýbal i nejtragičtějším hrubým chybám na turnajích vysoké kategorie. A proč vlastně i elitní šachista hrubě chybuje?...

Diagramy, které vidíte každý den na stránce (poblíž kočičky, které se zásadně nelíbí 1.e2-e4), jsou pro mnohé z vás jistě příliš jednoduché. I z toho důvodu zde uvidíte i diagramy – řekněme – vyšší kategorie.

Nu, pro začátek ovšem zvolme zlatou střední cestu. Dokážete si milí čtenáři poradit s následující pozicí? Bílý na tahu.

Řešení studie není složité: 1.Ve7+ Kh8 2.Kh6! Vge8 a nyní následuje efektní 3.Vdd7!

Snad o něco složitější příklad (propočet variant typu kmen dle A. Kotova) můžeme vidět v následujícím diagramu.

Posledním tahem Dg6 nabídl černý výměnu dam. „Vždyť mám o tři pěšce více, to by bylo, abych pěšcovou koncovku nevyhrál!“ říkal si možná černý.

Jenomže se ve svých úvahách dopustil hrubé chyby! Nenamáhal se totiž propočítávat a dopočítávat varianty až do konce. (O principu dopočítávání variant, klíčovém pilíři správného propočtu, bude řeč v dalších ukázkách.)

TEST: Jak byste pokračovali bílými a jaké varianty propočítávali?

Řešení není složité. Jde opravdu o pouhý holý kmen, tedy vynucenou variantu bez jakýchkoli odboček. Pravda, krásu variantě neupřeme: 1.Dxg6! fxg6 2.Kf4 g5+ 3.Kxf5 g4 4.Kf4! doslova vynucuje 4...g3, načež již následuje 5.hxg3#.

Dopočítávání variant

Kdy máme v partii ukončit propočet variant? Pro svoje svěřence jsem kdysi zformuloval (či spíše přeformuloval) pravidlo, které jsme nazývali Princip dopočítávání variant.

Zní takto: „Nikdy neukončuj propočet, existují-li v pozici tzv. hlomozné tahy. Tím jsou myšlené tahy jako šachbraní, ale též – na rozdíl od běžného života, kdy hřmotný člověk může být těžko zároveň tichý – silné hrozby, jejich krytí a podobně. Tedy v situacích, kdy není na desce jasno, je možné počítat dál a kameny jsou ve vzájemném těsném kontaktu.

Jak se později dozvíme, jde o první pilíř pomyslného mostu. Je-li pilíř narušen, odpálen, konstrukce se zřítí a s ním i celá naše partie, protože to my se shodou okolností na mostě nacházíme 🙂 .

Každé pravidlo má ovšem svoje výjimky! „Exceptio regulum probat,“ tedy výjimka prověřuje pravidlo. Třetím pilířem onoho mostu je správné zhodnocení pozice na konci varianty. Velmi rád a často o tomto fenoménu mluvil bývalý mistr světa Carlsen. „Sebepřesnější propočet variant je nám k ničemu, pokud závěrečnou pozici chybně zhodnotíme!“ Aby tomu tak nebylo, existují různí pomocníci hodnocení pozice; můžeme si je představit třeba jako pilné nanoboty, kteří nám pomohou pozici na konci propočtu správně zhodnotit, tedy se nezmýlit či malé trhlinky na třetím pilíři zacelit.

Nanobot zaceluje, zpřesňuje naše hodnocení pozice na konci propočtu; budou nám sloužit tím lépe, čím více času strávíme poctivým studiem naší krásné hry...

Vyjmenujme si některé: zkušenosti, intuice, poziční znalosti, ale i – a teď pozor – znalost teoretických (přesných) koncovek. A právě zde zároveň funguje i ona výjimka.

Výjimka prověřuje pravidlo

Jestliže se v propočtu dopracujeme do pozice koncovky, o které víme - známe, že je uvedená například v knihách, nemá přece potom smysl v propočtu pokračovat!

Podívejme se na následující pozici koncovky:

Vitiugov,Nikita (2712) - Gukesh,D (2746) London Chess Classic 2023; 02.12.2023

Jak dopadla partie po 66.Kf4 Sg2 67.Kg3 ?

Zadání TESTU: Pokuste se propočítat nutné varianty! V který moment propočet ukončíte a pozici s naprostou jistotou správně zhodnotíte? Možná uvedete v činnost nanoboty, zde tedy své znalosti teoretických (přesných, jak psával Mark Dvoreckij) končících her?!

Řešení: V pozici diagramu již černý doslova přežil svoji smrt a zachránil se v pěšcové koncovce díky jednomu jedinému tempu! Propočet by měl přitom být, minimálně pro znalejšího hráče, velmi jednoduchý. Na jeho konci bychom se měli ocitnout v pozici, již známe například z literatury (tzv. teoretické či přesné koncovky).

67…Sxf3! Nikoli jediná, ale zdaleka nejjednodušší cesta k vysněné remíze. 68.Kxf3 Kb7 69.Kg4 Kxb6

70.Kxh3 Kc7 71.Kg4 Kd7 72.Kg5 Ke7 73.Kg6

 

73…Kf8=

Tip ťop, vše přesně na čas! Zde by měl právě pro zkušenějšího hráče propočet skončit! Král na poli f8 garantuje remízu. 74.h4. Jak bývá dnes téměř zvykem (nebo jsou hráči prostě tak domluvení s organizátory), hraje se až do patu! Když se v roce 1978 hrál v Baguiu zápas o titul mistra světa mezi Karpovem a Korčným a vyzývatel postavil na desce pat (snad aby nemusel protivníku podávat ruku), mluvilo se o urážce, nemorálnosti a podobně. Inu, doba se mění: Když jsem se před lety ptal své, tehdy asi 14leté, svěřenkyně Karolíny proč hraje koncovku král s dámou proti holému králi, bryskně mně odpověděla: „Protože mi to baví!“... 🙂 74...Kg8 75.h5 Kh8

76.h6 Kg8 77.h7+ Kh8 78.Kh6 1/2-1/2

Z téhož soudku je následující ukázka. Giri,A (2793) - Aronian,L (2786) Moskva 2016

Černý tu mohl remizovat hned několika způsoby, zahrál však pro mnohé diváky jistě nečekané 61...e4+.

Zadání: k jakým důsledkům a proč vede tento tah kandidát?