Tragédie Arjuna Erigaisiho na turnaji Katar Masters

Publikováno 25. 10. 2023

Pozorně jsem sledoval velký turnaj v Kataru, který skončil před několika dny. Účast přijalo mnoho elitních velmistrů včetně exmistra světa Carlsena. Na jeho výkon jsem byl obzvláště zvědav a – musím se přiznat – zcela podle mého očekávání se žádná senzace nekonala. 16. mistr světa v podstatě vyhořel a nestačil ani vyhledávat pro svou neobvykle slabou hru vhodné výmluvy. (Přesto je snad nutné zmínit, že nemálo elitních velmistrů vyslovilo – eufemisticky řečeno – hrubou nespokojenost až s ignorancí organizátorů stran možných počítačových nápověd. Kauza Vladimira Fedosejeva a prvních 2 kol turnaje je však na jiný článek.)

Avšak příspěvek nepíšu kvůli nejrůznějším rozhovorům nejlepšího šachisty všech dob a zemí, jak si dodnes mnoho méně znalých šachistů myslí (podlehnuvše názoru, že například online blic či bullet je stejně důležitou disciplínou jako vážný šach), ale kvůli obrovské sportovní tragédii, jež se odehrála v posledním kole!

Po předposledním 8. kole vypadala turnajová tabulka takto: ResultsList after 8

Sympatická současná indická šestka, dvacetiletý supervelmistr Arjun Erigaisi vedl tedy s půlbodovým náskokem, a v případě remízy nejméně dělil první místo.

V posledním kole jej však ještě čekal černými velmi obtížný protivník: bývalý mistr světa v rapid šachu, o rok mladší uzbecká hvězda (dnes nikoli jediná) Nodirbek Abdusattorov! Je jasné, že bílého, který zaostával o půl bodu, zajímala pouze výhra a podle toho si též vybral zahájení. Proti slovanskému trianglu 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 c6 (protivníci do pozice dospěli z jiného pořadí tahů) zvolil Abdusattorov slovanský gambit 4.e4 dxe4 5.Jxe4 Sb4+ 6.Sd2 Dxd4

Na šachovnici se rozpoutala očekávaná prudká bouře, ale černý vše ustál a převedl partii do koncovky, v níž bylo stále více a více zjevné, že dosáhne svého.

Nu, a nyní se podívejme, co se stalo:

Pokud bych za sebou neměl téměř 30letou kariéru plně profesionálního trenéra a analytika, dalo by se říci, že patřím mezi Nodirbekovi fanoušky. Vida však závěr videopřenosu, přece jsem se nemohl zbavit pohnutí. Taková sportovní tragédie! Ale také: „Co dokáží nervy“! Čtenář, který disponuje alespoň špetkou empatie (což je snad vyloučené jen u psychopatických osobností, i když těch dnes najdeme přehršel i mezi šachisty) musí pocítit dojetí ve chvíli, kdy Erigaisi na desce spatřil 49.Sf6+!

Přes tragický závěr partie doporučuji čtenářům si koncovku partie přehrát pomaleji a v klidu. Boj dvou střelců proti věži a dvěma pěšcům i následné možnosti obrany černého zasluhují pozornost a lze se do budoucna poučit!

Etika, hloupost a Aronjanova výuka

Všechna čest však patří Nodirbekovi, který udržel pokerovou tvář a zachoval se přesně tak, jak by slušně vychovaný a empatický člověk měl.

V této souvislosti nemohu nepřipsat pár výchovných slov, určených hlavně mladým šachistům. Další můj oblíbenec, ovšem tentokráte opravdu dávný, a zřejmě jeden z nejinteligentnějších šachistů, které jsem poznal, je Levon Aronjan. Ještě v době, než byl vyhnán z vlasti jedním z nejtupějších politiků současnosti, totiž arménským předsedou vlády Nikolou Pašinjanem (podle arménské vlády není již Levon pro Arménii přínosem; je starý a nezaslouží si žádnou podporu, stejně jako šachová mládež; Aronjanovo prohlášení znělo ovšem samozřejmě ‚měkčeji‘), pronesl Aronjan v jednom rozhovoru následující myšlenku (parafrázuji): „Jestliže vyhrajete partii, nikdy protivníka neoslovujte jako první. Pokud bude chtít o partii hovořit, začne sám. Když se soupeřem zapředete hovor, začnete mu ukazovat varianty, působí to dojmem jako byste ho chtěli porazit podruhé!“

Nemohu si na tomto místě odpustit i jednu Levonovu pikantní a vpravdě geniální odpověď Elonu Muskovi. Zápletka spočívala v tom, že miliardář v jednom rozhovoru uvedl, že šach je zastaralá a poněkud primitivní hra s jednoduchými pravidly, kterou počítače zvládnou levou zadní. (Muskovi se zřejmě ‚nedonesla‘ Botvinnikova stále platná definice šachu: z vědeckého hlediska je šach neřešitelnou – nepřesnou matematickou rovnicí.)

Levon Grigorjevič kontroval přibližně takto: „Fajn, takže jestli je šach primitivní hra, potom ještě výrazně prostodušší musí být hudba. Vždyť ta se opírá o pouhých 12 půltónů!“

Třetí do party?

Jak ukazuje konečná tabulka, Arjun nakonec v turnaji přesto skončil na velmi slušném šestém, resp. děleném třetím až osmém místě. ResultsList final

Podívejme se nyní na jeho fantastický propočet v partii 8. kola. Skvělý výkon v ní jej právě katapultoval na samostatné první místo  před kolem závěrečným. Jak se zmiňuji i v poznámkách, kombinační úder a následný propočet není obtížný samotným matematickým výpočtem! Nejtěžší bylo zhodnotit pozici na jeho konci. Právě tím (a poté i následnou realizací výhody v pozici po tzv. neekvivalentní výměně) je fragment partie cenný.

Trochu odlehčení i poučení: volní pěšci ‚a‘ a ‚b‘ – Usain Bolt a Asafa Powell – si předali štafetový kolík! Analogie variant z partie s postupem vzdálených volných pěšců.

Takovým výkonem – domnívám se – nezaostal Arjun za svými dvěma mladičkými indickými konkurenty, o kterých jsem se již v příspěvcích zmiňoval…a jistě nikoli naposled!

Úspěšný či nešťastný rok?

Blíží se konec roku a jistě i Erigaisi se svým trenérem Narajananem jej budou vyhodnocovat. Co se povedlo? Co nikoli? Přes minimálně dva smolné a smutné zážitky (ten první se udál na Světovém poháru v Baku, kde Arjun podlehl v dramatickém čtvrtfinále Praggnanandhovi  až v blicu) myslím, že bude v budoucnu skvěle doplňovat indickou dvojici ještě nedávno zázračných dětí Gukeshe a Praggnanandhu!

Samozřejmě, že vždy jsou až na prvním místě peníze. Erigaisimu se v polovině roku podařilo v Indii uzavřít jednu z nejvelkolepějších sponzorských smluv s firmou QuantBox: 1 500 000$ na 5 let, a zkrátka tedy nepřijde ani jeho trenér Srinath Narajanan…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *