Rameshbabu Praggnanandhaa mezi kandidáty zápasu o titul mistra světa

Publikováno 02. 09. 2023

Jak asi mnozí čtenáři vědí, ve finále Světového poháru nakonec bývalý mistr světa Magnus Carlsen porazil mladou hvězdu současnosti v tiebreaku a stal se - pro ty, jež nevyznávají determinismus - s obrovským štěstím konečným vítězem.

The last game of the final match | photo: Maria Emelianova, Chess.com

Bývalý a budoucí mistr světa?

Nicméně teprve osmnáctiletý indický šachový génius, který se cestou do finále přes světovou ratingovou dvojku a trojku,  probojoval do turnaje kandidátů, jenž se uskuteční pravděpodobně v dubnu 2024 v Torontu, bude mít příští rok možnost pokračovat v boji o titul nejvyšší.

Kdo je Rameshbabu Praggnanandhaa? Než se pustíme do rozboru jeho dvou skvostných partií, pro milé čtenáře uvedu několik životopisných údajů a ještě něco navíc.

Koncentrované informace, životopis a malé srovnání se Západem

Rameshbabu Praggnanandhaa (narozen 10. 8. 2005), resp. jeho životopis byl nyní samozřejmě západními novináři zevrubně propátrán a můžeme se dočíst i následující: Rozhodli jsme se poskytnout všechny informace, které jsme shromáždili z internetu. Můžete se dozvědět o jeho životě, věku, rodině, zápasech, vzdělání, atd.

Životopis bude zřejmě motivovat spoustu lidí, kteří chtějí ve svém životě dosáhnout velkých úspěchů, ale k tomu musí také tvrdě pracovat, jako to činí na čtyřiašedesáti polích tento mladý muž.

V roce 2013 získal Praggnanandhaa titul mistra FIDE za vítězství na mistrovství světa v šachu mládeže do 8 let! V roce 2015 pak vyhrál titul do 10 let.  Poté získal i titul nejmladšího mezinárodního mistra v historii.

Rameshbabu Praggnanandhaa se stal 5. nejmladším hráčem v historii, který získal titul velmistra. Jméno Praggnanandhova otce zní Rameshbabu, a proto je toto jméno přidáno k názvu jeho jména. Otec pracuje jako manažer v bance, matka je v domácnosti. Praggnanandhu navíc ve velmi mladém věku postihla obrna.

Otec i matka jej v šachu vždy plně podporovali, a i díky tomuto se stal jedním ze slavných indických dětí.

Název článku Rameshbabu Praggnanandhaa Biografie , věk, rodina, zápasy, vzdělání
Jméno hráče Rameshbabu Praggnanandhaa
Stáří 18 let (narozen 10. srpna 2005)
Rodiště Chennai
Otcovo jméno Rameshbabu
Matčino jméno Nagalakshmi
Sestra R Vaishali
Tituly
  • Mistr FIDE (2013)
  • Mezinárodní mistr (2016)
  • velmistr (2018)

Rodina

Jak uvedl jeho otec, Praggnanandhaa se začal zajímat o šachovou hru ve věku 3 a půl roku. Také dodal, že pro ně bylo v té době obtížné platit poplatky za kurzy šachu jeho starší sestry.  Praggnanandhaa však svou sestru, když hrála, pozoroval a pravidla se tak naučil.

Praggnanandhaův otec nejprve nechtěl, aby se syn věnoval kariéře šachisty kvůli jejich finančním problémům, ale poté, co rodiče viděli jeho zájem, ho povzbuzovali, aby šel za svými sny.

Rameshbabu Praggnanandhaa se narodil 10. srpna 2005. Mistrem FIDE se stal v pouhých 8 letech! Mezinárodním mistrem v již 10 letech, což byl pro Indy velký úspěch a byli na toto patřičně hrdí. Indům se ovšem dnes daří v mnoha oblastech…

Šedivá je teorie, jen strom života věčně zelená se

Johann Wolfgang Von Goethe

Podle mého je Praggnanandhaa rovněž živoucím důkazem, jak nedokonalý je celý systém ELO ratingů. Ač dosáhl oficiálních titulů v opravdu velmi mladém věku (až neuvěřitelný se zdá zisk titulu FM v osmi a MM v deseti letech!), co se týká ratingu samotného, v určitém úseku jeho kariéry před ním v žebříčcích stáli jiní jeho vrstevníci, což ostatně platí až do této chvíle, kdy dokonce ještě o rok mladší Dommaraju Gukesh (narozen 29. 5. 2006) doslova vlétl mezi světovou elitu překročiv hranici 2750 a v září 2023 ovládl 8. příčku světového žebříčku! (Tomuto geniálnímu dítěti, dnes mladíkovi, jsme se věnovali v loňském článku „Olympiáda v Chennai a další vycházející hvězda východu“.)

Jenomže každý talent se rozvíjí trochu jinak. Je též zajímavé, že Praggnanandhu vyzdvihovali coby nejnadějnější dítě Indie svorně jak Vladimir Kramnik, který s  nadanými dětmi jeden čas pracoval, tak i jeho nástupce na trůnu Viswanathan Anand (ten s Praggem spolupracuje dodnes).

 

Památná fotografie: 14. mistr světa Vladimir Borisovič Kramnik se skupinou extra nadaných indických dětí. Ze zadních pozic nahlížejí trenérovi přes ramena tehdy mladičtí Praggnanandhaa a Gukesh.

V souvislosti s touto památnou fotografií (kdo ví, kolik na ní vidíme budoucích elitních velmistrů) jsem před časem zprostředkovaně narazil právě Kramnikovo hodnocení indických dětí.

Nejen pro trenéry bude jistě zajímavé přečíst si následující řádky: Kramnik svůj názor vyjádřil ve velkém rozhovoru, který poskytl Emilu Sutovskému v roce 2021. Konkrétně se jedná o rozdíl v myšlení mezi různými generacemi: Vladimir Borisovič říkal, že když pracoval s indickými zázračnými dětmi, postavil jim například na desku pozici a zeptal se jich: "Povězte mi něco o této pozici." Říkal, že tito kluci okamžitě začali ‚nahazovat‘ konkrétní taktické varianty. Kramnik je musel zastavit a znovu se jich zeptat: "Co říkáte na tuto pozici, aniž byste počítali varianty?“ Tato otázka chlapce zarazila. Byli zvyklí okamžitě počítat možnosti a poté vyvozovat o pozici závěry. V dřívějších dobách se ale ‚všichni‘ učili a říkali, že je třeba se s pozicí seznámit a pochopit její silné a slabé stránky, a poté až počítat varianty. Říkalo se kupříkladu, že tady je pěšec slabý, král nejistě postaven a tak dále, a že z tohoto je třeba vycházet.

Pro čtenáře mých stránek by toto ovšem měl být objev pouze částečný! Především jsme se například problémem zevrubně zabývali v článku „Carlsenovská intuice nebo matematika“.

Mladí šachisté již dříve většinou tíhli k induktivnímu způsobu uvažování (od konkrétního k obecnému). U indických dětí, a současné mladé generace vůbec, je toto zřejmě v mnoha případech dovedeno (vinou enginů) k ad absurdum, ale zároveň jsem názoru, že právě v nalézání určité harmonie mezi konkrétním a obecným tkví Praggnanandhova síla. Nu, to se jistě ukáže v budoucnu.

  1. mistr světa Viswanathan Anand se svými svěřenci; nalevo o rok starší Nihal Sarin.

Pár slov nejen pro trenéry

Nebudu se již opakovat a podrobněji pořád dokola zmiňovat jaké jsou dle mého soudu příčiny úpadku výkonnosti dětí a mládeže tzv. kolektivního západu (samozřejmě vyjma Jevrejů). Jednu skupinu problémů vidí asi nejen každý trenér, ale i objektivně smýšlející a vzdělaný rodič. Rozebírat v tomto článku mnohem hlubší druhé důvody je dnes již dokonce na pováženou, pokud se autor nechce dostat do problémů se státní mašinerií…

Lze se například dočíst, že jak Praggnanandha, tak Gukesh trénují od mala denně 6 až 10 hodin! Přičteme-li k tomu jejich IQ, přirozenou soutěživost, odvahu, sebedůvěru, duševní vyrovnanost a podobně, musíme se dostat k výsledkům, jaké skutečně mají. A nyní situaci porovnejme.

Uvedu příklad jednoho svého někdejšího, dnes 13 letého, svěřence: 1/ slovní zadání úkolů si nepřečte nebo nedokáže přečíst (věty rozvité jsou pro děti často nepřekonatelný problém); 2/ aby se vyhnul odevzdání úkolů, vymýšlí si raději relativně složité lživé konstrukce; dokonce jsem se, v jiném případě, na dotaz: „Proč nemáš vypracované úkoly?“ setkal s odpovědí: „Mám dlouho školu a musím se učit!“ Nu, pokud se dítě musí na základní škole denně učit, lépe aby se věnovalo třeba lukostřelbě. Pravidlo, tedy že cílem střelby je zasáhnout terč co nejblíže středu, pochopí i dítě s mírně podprůměrným IQ. (Pokud si vzpomínám, již Siegbert Tarrasch v jednom svém fejetonu psal, že by některým méně chápavým žákům doporučil namísto šachu…Jojo!)

Snad jedna rada pro mé mladší kolegy trenéry: Pokud váš, řekněme, 13 letý svěřenec není schopen sledovat alespoň některé online přenosy z pater světové elity, a nejde vám přitom vysloveně jen o finanční zisk, potom s rodiči trenérskou smlouvu neprodleně zrušte! Ušetříte si spoustu promrhaného času i nervového vypětí…

Ukázky aneb jak hrají mladí géniové

Pro čtenáře jsem vybral, alespoň myslím, dvě skvostné ukázky Praggovy hry, přičemž třetí – též opravdu obdivuhodné dílo – jsem si ponechal do jiného článku. Ten se totiž bude týkat jedné dnes poměrně oblíbené, staronové a vzkříšené obrany proti španělské hře.

První ukázku jsem samozřejmě vytáhl z partií Světového poháru v Baku, druhá se potom hrála asi o dva týdny později v Düsseldorfu na tzv. Mistrovství světa družstev v rapidu.

 

Vzhledem k tomu, že indické děti prošly již od kolébky rukama 14. i 15. mistra světa, mají v sobě přirozeně zakódováno tzv. klasické šachové vzdělání. V následující rapid partii Praggnanandhaa názorně předvede, kterak správně reagovat proti neopodstatněným a předčasným pokusům o útok proti již odrochovanému králi. Domnívám se, že právě tato partie je důkazem geniality tohoto mladého supervelmistra, což je velmi dobře vidět i na přiloženém videu (spotřeba času černého).

 

Zajímavost představuje, že právě v Německu na sebe narazili jak Praggnanandhaa a Kramnik (jejich partie skončila remízou), tak i dnes ratingově nejvýše postavený indický šachista Dommaraju Gukesh, který exmistra světa porazil! Mezi ním (resp. jeho současným trenérem Visnu Prassanou) a exmistrem světa panovali poněkud napjatější vztahy, protože Vladimir Borisovič se na adresu Gukeshe, jeho opravdové výkonnosti a možností, nevyjádřil v jiném rozhovoru příliš lichotivě. Na videu níže však můžeme vidět, že Kramnik poněkud 'pozměnil' názor.

Pomáhá Praggnanandhovi v kariéře i posvátný popel (Vibhúti) podobě znaku na čele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *