Mistrovství světa v Samarkandu i trochu jinak. Koupí si nakonec Carlsen FIDE stejně jako Gates WHO?

Publikováno 04. 01. 2024

Každoroční mistrovství světa v rapidu a blicu je za námi. Vítězové, kteří stáli na stupních vítězů, si odvezli po 60 000, 50 000 a 40 000 $, diváci si jistě přišli na své. Sám bych se však tentokráte ohlédl nikoli jen za zajímavými partiemi, ucelenými výkony a samozřejmě i nezbytnými hrubkami, ale i za perspektivami vývoje šachu. Kam vlastně směřujeme? Je současná situace, kupříkladu vytváření speciálních podmínek pro ‚vyvolené‘ šachisty, ještě únosná a etická? Nu, a jako trenér jsem si samozřejmě všímal i nových mladých ba dětských tváří, které se na mistrovství světa objevily…a zažil šok!

Na chabou organizaci celého turnaje se ostatně, jako tomu bývá vždy, rychle zapomene. Internetový šachový prostor se po americku soustředí na ‚nejlepšího šachistu všech dob a zemí‘ Magnuse Carlsena, který se stal vítězem obou turnajů. V době kdy článek píšu už ‚šílenství Carlsen‘ trochu ustává, ale večer po 30. 12. a další dny má člověk až obavy, aby exmistra světa v klasickém šachu neviděl i ve snu či dokonce nepotkal v noci cestou na záchod 🙂 .

Šachový génius, ale i…

Podle mého musíme při hodnocení Magnuse Carlsena (stejně jako G. Kasparova) striktně oddělit šachovou a lidskou stránku.

Ošachové jsem už na stránkách napsal mnoho, nejvíce snad v příspěvku ‚Fenomén fenomén Carlsen‘, přirovnávaje v něm tehdejšího mistra světa k reinkarnaci samotného J. R. Capablancy. Od té doby jsem však za svůj přijal i názor jiného mistra světa, totiž Vladimira Kramnika. Ten, hodnotiv v jednom videu nejlepší šachisty v konkrétních oborech, řekl asi toto (parafrázuji): „Carlsenova orientace ve zjednodušených pozicích koncovek je na hranici instinktu!“ Vladimir Borisovič tím chtěl zajisté říci, že v některých druzích pozic nachází Carlsen řešení, aniž by musel… přemýšlet! Prostě tak nějak rukou. Jiní, i velmi silní hráči, správné pokračování vymyslí během několika minut, Carlsen učiní nejlepší tah v řádu sekund. Instinkt mu navíc nedovolí zahrát například na první pohled neočividný poziční prohřešek. Jako malé dítě si podruhé již nesáhne na rozpálenou plotnu, Magnus o některých nabízejících se tazích zřejmě vůbec neuvažuje. Odborně: jeho algoritmus výběru tahů je na kvalitativně, dokonce řádově, vyšší úrovni nežli všech jeho současníků. Kasparov nazýval tento dar obecnou intuicí a jako příklad uváděl mezi prvními právě kubánského génia.

Jakýmsi nabaleným efektem, krom takřka bezchybné hry v prostých, dynamikou více méně ignorovaných, pozicích je potom přílišná ostražitost protivníků. Představme si například, že se v pozici nachází zcela očividný tah, který by silný velmistr v partii s jiným protivníkem zahrál během sekund! S Carlsenem jej zahraje též, ale…po minutě a půl přemýšlení! Toto potom vede zejména v rapidu nevyhnutelně (a nutno říci, že téměř pravidelně) k situacím, kdy v objektivně vyrovnané a silně zjednodušené končící hře zbydou takovému hráči na hodinách sekundy, ale Magnusovi téměř vždy několik minut! Ostatně rapid je Carlsenovou královskou disciplínou. Pokud bychom se podívali na jeho tzv. střední koeficient chybovosti, došli bychom k závěru, že se od vážných partií příliš neliší. Intuitik jeho formátu čas k přemýšlení nepotřebuje, pokud…není třeba přesného propočtu! A přesného propočtu v ostrých pozicích (například) s nezabezpečenými králi není třeba, protože do takových situací exmistr světa protivníky nevpustí, vyhýbá se jim, a nepustil je už vůbec na mistrovství světa v Samarkandu. Proč?

…neméně šikovný obchodník

Na rozdíl od přibližně dvou set dalších účastníků byla Carlsenovi přidělena zvláštní a bezpečnostní agenturou hlídaná místnost, v níž mohl o přestávkách mezi koly nejen odpočívat a občerstvit se, ale měl k dispozici i počítač! Znaje protivníka v příštím kole, mohl se tedy velmi snadno rozhodnout (vyslechnout online rady svých spolupracovníků) jaké zahájení či variantu zvolí. Exmistr světa je mimo jiné výtečný psycholog. Proč by ostatně díky svým kolosálním zkušenostem nebyl, že? Dokonce jsme se dozvěděli, že zajištění odpočinkové místnosti bylo jeho (tradičním) požadavkem již od roku 2016 (sic).

Jistě, počínaje organizátory (tím je samozřejmě i samotná FIDE), konče prostými internetovými fanoušky, již ani nikterak nevyčnívá názor, že toto je nutné opatření kvůli popularizaci šachu. Pokud by prý Carlsen do Uzbekistánu nepřijel, řada sponzorů by akci bojkotovala. Opravdu by nepřijel? Když vezmeme v potaz, že jen startovné, které je Magnusovi vypláceno, jistě několikrát převyšuje první cenu v obou turnajích, nejsem si tím tak jist! Napadá mne kacířská myšlenka: co kdyby vyslovil za rok Magnus Carlsen požadavek, že vstoupí do turnaje jedině s …bodovým náskokem?! Liší se to podle vás, milí čtenáři, až příliš od situace v Samarkandu 2023? Napište svůj názor

Poté, co se Carlsen stal majitelem platformy Chess24, Chessable a hlavně Chess.com (pro méně znalé jde o platformu s návštěvností přes 10 miliónů šachistů za den) se k němu již FIDE nechová jen s posvátnou úctou, ale zřejmě mu, nejméně, pozorně naslouchá. S loutkou v čele FIDE (podnikatelem, bývalým ruským místopředsedou vlády a asistentem prezidenta Ruské federace v letech 2008 - 2012 Dmitrije Medveděva) Arkadijem Dvorkovičem, nemůžeme být takovým vývojem překvapeni.

Mnoho podstatného nejen kolem ‚šachové politiky‘ se čtenář může dozvědět v rozhovoru se Sergejem Karjakinem.

Nerovné podmínky

Tedy zatímco všichni účastníci turnaje si v předlouhých pauzách mezi koly, zejména v blic turnaji, nemohli pořádně oddychnout, a jistě si dovedeme představit úl, který obrovitý sál představoval ve chvílích, kdy se čekalo na začátek dalších kol, Magnus se občerstvoval a možná i připravoval ve svém zajisté luxusním pokojíku…

Pro představu! Část turnajového sálu pro několik set účastníků i diváků. Kde potom najít klid v předlouhých přestávkách mezi jednotlivými koly?!

Výsledky MS v rapid šachu si můžete prohlédnout v příloze níže. Magnusových partií (nutno přiznat, že hrál skvěle, ani v jedné partii nejenže nebyl ohrožen, ale snad nestál ani výrazně hůře) najdou milí čtenáři ve formě videí zejména na YouTube tolik, že nemá ani smysl je tu znovu představovat. Výsledky však naznačují, že přes všechny jeho výhody a ústupky FIDE i organizátorů probíhal urputný boj…

Mladí, ještě mladší aneb "šok z Šogdžijeva"

Sleduje přímé přenosy či záznamy mistrovství světa na platformách nejraději s hostem Vladimirem Kramnikem, soustředil jsem se na nové mladé tváře. Viděl jsem samozřejmě nejrůznější děti a mladíky, ale to, co jsem spatřil v rapid turnaji mně vyrazilo dech. Osmiletý  Roman Šogdžijev z Kalmycké republiky uhrál 5,5 bodu ze 13 partií, a hned v 1. kole pobil známého domácího velmistra, člena vítězného družstva na poslední šachové olympiádě v Chennai v srpnu 2022, kde vyhrál individuální cenu za nejlepší výsledek na 4. šachovnici, a současně i stříbrného družstva na mistrovství světa v Jeruzalémě 2022.

Video analýza (jiné partie) níže skutečně též stojí celá za shlédnutí, nemluvě o individuálních výsledcích a performanci!

Typický Nepo

Jeden z nejtalentovanějších hráčů světa a možná už nyní i věčný smolař  na cestě k nejvyššímu titulu (á la Paul Petrovič Keres, Michail Ivanovič Čigorin i jiní) Jan Alexandrovič Nepomnjaščij se asi svých zlozvyků už nikdy nezbaví. Jeden z nich spočívá ve věčném podceňování ratingově za ním silně zaostávajících hráčů. Doslova na poslední chvíli Jančikem (jak mu mnozí něžně přezdívají, a v článku o něm bude ještě řeč) ‚urval‘ 🙂 sice 15letému kazašskému chlapci se záhadným ratingem remízu posledním trikem, pozoruhodná a poučná je však varianta, kterou si chlapec černými vybral! Jak se říká: „Vše nové je jen dobře zapomenuté staré!“

 

chessResultsList_rapid_final

Nevídaný skandál v blicu

Píše se pátek 29. 12. 2023. Tempo hry 3 minuty + 2 sekundy na tah (jedno kolo turnaje tedy trvá maximálně 10 minut, s určitými výkyvy). Po cca sedmi (sic!) hodinách bylo zahájeno poslední 11. kolo prvního dne turnaje. Los svádí dohromady dva špičkové ruské reprezentanty, v té chvíli dělící s několika ostatními hráči v průběžném pořadí první místo. Vše ostatní prozradí videa!

Oběma hráčům tedy byla odebrána polovina bodu za vyslovenou klukovinu. Krom porušení gumového pravidla 11.1 řádu FIDE, silně připomínající, alespoň tedy mně, notoricky známý a hojně zneužívaný paragraf 403 trestního zákoníku České republiky (hráči se nesmí dopustit žádného jednání, které by šachovou hru znevážilo), zaznamenaly ke smůle obou hráčů mikrofony domluvu remízy před partií. Na druhé straně je zřejmě v moci rozhodčího postihnout provinivší se hráče i mírnějším trestem nežli kontumací (například ‚partii‘, která skončila smírem po 1.e4 c5 2.Jf3 d6 nikdo nenapadl…). Tímto krokem bylo samozřejmě narušené celé mistrovství světa, jak ukazuje obrázek níže. Rozhodčí, krom odměny 4 800$, která mimo jiné přibližně odpovídá odměně za 10. místo v obou turnajích (!), jistě dostane nějaké významné ocenění za to, že kontumoval dva hráče, kteří navíc ani nesmějí hrát pod vlajkou svojí vlasti. Stejné, jako pochází předseda FIDE.

Bсему своё время - všeho do času!

Samozřejmě musíme vzít v potaz systém hry. Pokud by Daniilu Dmitrijeviči onen půl bod neodečetli – nesebrali, hrál by druhý den s jinými protivníky, v jiných kolech, druhými barvami, ovšem to se týká i mnohých jiných účastníků včetně mistra světa. Nu, chtěl bych vidět diváka, který by netoužil vidět finále dvou hráčů, kteří získali shodný počet bodů a dělili první místo; stejně jako tomu bylo v ženském turnaji.

Paradoxem zůstává i to, že Dubov v celém turnaji jako jediný neprohrál ani v rapidu ani v blicu jedinou partii! Konečná výsledková listina MS v bleskovém šachu tedy vypadala po narušení turnaje rozhodčím a odvolací komisí na čele takto.

Kdo s koho?

Ach ta taktika

Upřímně řečeno dráždí mne, když někteří zejména mladí hráči jsou názoru, že dříve (nebo dokonce do data jejich narození) se nehrál šach ani zdaleka tak dobře. Obzvláště potom tak nějak nemohu snést názory k úrovni hry zrychleným tempem. Téměř na závěr ukázek MS v blicu jsem se tedy rozhodl čtenáři demonstrovat mj. partii Nepomnjaščij-Carlsen, kterou v přímém přenosu komentoval právě 14. mistr světa. Hrubku, které se bílý dopustil a její možné potrestání ze strany úřadujícího mistra světa, viděl Vladimir Borisovič v řádu sekund, a to ještě stačil hovořit o jiných věcech. Jaký lepší důkaz ještě snést, abychom přestali věřit, že dnes na šachovnici ‚vidíme veškerou taktiku‘, ovšem před několika dekádami seděli zřejmě za deskami naprostí tupci?!

Kramnikův krátký rozbor začíná po tazích 1.e4 c6 2.d4 d5 3.Jc3 dxe4 4.Jxe4 Jf6 (Carlsenem podle mého opět psychologicky výtečně zvolená varianta vzhledem Janovu stylu hry i momentální situaci v turnaji) 5.Jxf6+

Pokud se milý čtenář podívá na video níže opravdu pozorně, v kompletním záznamu partie uvidí vše! Tedy včetně momentů, kdy si Jan všiml své hrubky ve střední hře (14.c5?), mistr světa se po partii ‚dozvěděl‘ o své nevyužité šanci‘, o další Magnusově (nevyužité) hrubce na samotném konci partie (35…Vc5??), na níž ale ihned po partii poukazuje, i výše v článku zmiňované Carlsenovy geniality v rozehrávání technických koncovek. Všímejme si, že po zbylých v partii učiněných asi 10 tazích mu zbylo na hodinách o několik sekund více času, než před zahájením obranných postupů!

I hrubě chybovat je lidské...a velmistři jsou lidé

Závěrečná série ukázek hrubých chyb, včetně ‚vyvrcholení‘ v podobě osmitahové rezultativní partie, pochází celkem pochopitelně pouze z rapidu (26. – 28. 12. 2023) a zařadil jsem si je i do své domácí databáze, v níž hrubé chyby dělím do skupin. Některé poznámky se proto čtenáři mohou zdát méně pochopitelné.

chessResultsList_blitz_final

Příspěvek je už tak dosti dlouhý, a tedy nezbývá než tentokráte zcela vynechat hodnocení a ukázky z obou ženských turnajů. Tak snad někdy příště!

Jedné z nejcharismatičtějších šachistek, mj. trojnásobné mistryni světa v blicu i vicemistryni světa v klasickém šachu Jekatěrině Lahno, se tentokráte nepodařilo prodrat na stupně vítězů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *