…v bleskových turnajích... Přiznám se, že mně poté, co se Magnus Carlsen vzdal obhajoby titulu mistra světa (poprvé v historii patrně z důvodu ‚lenosti‘), stává se středem pozornosti v ještě větší míře minimálně na všech youtubových videích. Snad každé druhé rozebírá některý z jeho čerstvých skvělých výkonů… v blicu, méně často v rapidu.
Rád bych se tedy v tomto příspěvku mj. pozastavil a uvedl věci na pravou míru. Znalý čtenář jistě ví, jak se dnes dokáží informace zkreslovat, ohýbat a manipulovat, až by sám Joseph Goebbels mohl závidět. Věnujme se tedy Carlsenovým výsledkům v období ledna až července roku 2023, rozdělme však šachové střety přísně, tak jak bylo v rozumných dobách zvykem: vážný šach, rapid šach a bleskové partie.
Exmistr světa byl jeden z těch, kteří se k úrovni zápasu o titul mistra světa v Almatě vyjadřoval dosti neuctivě! Tedy trocha statistiky. Co dokázal on sám?
Leden 2023: Tata Steel Masters; 14 účastníků. Tehdy ještě v ranku mistra světa obsadil třetí místo výsledkem 8 bodů (+5 -2 = 5).
Květen – červen 2023: Altibox Norway Chess, Stavanger; 10 účastníků. Díky ‚přehrávání‘ remíz bleskovkami dobyl exmistr světa 6. místo s výsledkem 4 bodů (+0 -1 =8); v čisté turnajové tabulce by bylo jeho umístění ještě horší.
Před několika lety jsem na svých stránkách věnoval dnešnímu ‚nerozpoznávání‘ rozdílu mezi vážným šachem, rapidem a bleskovkami celý článek „Na pranýři (4) – Jako malé děti“. Od té doby se situace ještě zhoršila a vlastně šachová obec již jen čeká, až se na YouTube objeví i pravidelné rozbory bulletů (pro méně znalé, zde hráči dostávají zpravidla po minutě času). Mistrovství světa, v této mimo jiné i fyzicky náročné disciplíně, se již konalo.
Historický úspěch – 9 z 9?
Nemohl jsem se již udržet smíchy, když jeden z mnoha mladých ruskojazyčných youtuberů, nazývající se Maksoun, označil Magnusův výsledek prvního dne bleskového turnaje v Chorvatsku (9 z 9) za historický úspěch, když svůj příspěvek označil „Magnus Carlsen TVOŘÍ HISTORII“.
Vždycky jsem si totiž myslel, že historii rekordů naší krásné hry tvořil například Alexandr Alexandrovič Alechin, který vyhrál v roce 1933 turnaj na Bledu s náskokem 5,5 bodu, když Robert James Fischer vyhrál v letech 1970 – 1971 19 partií po sobě, a rozdrtil v kandidátských zápasech Tajmanova a Larsena 6-0, když Garri Kasparov (doslova šachové monstrum druhé poloviny 90. let) objížděl šachově vyspělé státy, aby sehrál simultánku s hodinami s olympijskými týmy nebo Anatolij Karpov se svým snad nepřekonatelným rekordem v počtu vyhraných turnajů.
Grand Chess Tour, Záhřeb
Grand Chess Tour (pravděpodobně dítko 13. mistra světa) je tvořené sérií turnajů o 10 účastnících, skládajících se vždy z rapid části (9 kol, výhra se započítává jako 2 body) a následného blic turnaje (18 kol, každý s každým oběma barvami). Právě zde se první den exmistru světa podařil onen husarský kousek. Výsledky obou částí turnajů se samozřejmě ve finále sečtou, a díky fenomenálnímu výsledku blic turnaje (16 z 18) se nakonec exmistru světa podařilo dohnat ztrátu z rapidů a 2. turnaj Grand Chess Tour rovněž vyhrát.
Tentokráte se v Chorvatsku sešla opravdu zdatná konkurence a já jsem byl samozřejmě zvědav spíše na ‚serióznější‘ rapid část turnaje. Jak si zde povedou mladíci Dommaraju Gukesh a Alireza Firouzja?
Tah roku
Dost však bylo slov a hodnocení, s nímž, přepokládám, nebudou někteří čtenáři souhlasit nebo je dokonce budou považovat za tendenční. Avšak navzdory dnešní době, kdy je ve fašizujících částech světa povolený opět jen jediný ‚správný‘ názor a za jiný se trestá (ostatně paradoxně právě vinou této ‚změny‘ se stal Ding Liren mistrem světa!), tu bych diskuzi z celého srdce uvítal.
Na výsledky turnaje se brzy zapomene, domnívám se však, že na jeden ze skvostných tahů nikoli. Podepsal bych se tentokráte pod názor mého oblíbeného autora videí Alexeje Pugače (Шахматы для всех), že Carlsenův husarský kousek může směle kandidovat na nejkrásnější tah roku.
Carlsen,Magnus (2835) - Duda,Jan-Krzysztof (2732) rapid Zagreb 2023
Mladý polský supervelmistr právě vtrhl do bílého ležení tahem 20…Dd2. Dokážete milí čtenáři nalézt odpověď a správně propočítat (dopočítat!) potřebné varianty? (Řešení lze samozřejmě nalézt níže, protože i celá partie stojí za přehrání a studium.)
Co se děje s Firouzjou?
Od prvních chvil, kdy jsem viděl tvorbu tehdy mladičkého íránského šachisty Alirezy Firouzji, jsem věděl, že do šachového světa přibyl jeden z největších talentů historie. Ostatně psal jsem o něm na stránkách například v souvislosti s mistrovstvím světa v bleskovém šachu 2019 (jeho proslulý spor právě s Carlsenem), kdy mu bylo teprve 16 let a později v souvislosti s jeho účastí v turnaji kandidátů.
Alireza se mezi tím stal jak vítězem loňské série Grand Chess Tour, tak se v určité chvíli i posunul na druhé místo světového ratingového žebříčku. V současnosti stále vede ‚ELO blic-žebříček‘.
S nevolí však vidím, že jistě nejen moje naděje (zatím jen nepatrně) pohasly. Jde o to, že Firouzja se šachu nevěnuje cele, naplno. Naprosto jasně toto trenér a analytik vidí například na výběru zahájení malého génia…
V partiích proti exmistru světa však Alireza ani tentokráte nezaváhal a vzájemný mikrozápas (samozřejmě jako jediný) vyhrál. Nejprve se tedy podívejme na jednu rapid partii a dvě bleskovky.
Rozdílní lidé, rozdílní šachisté, rozdílné povahy, rozdílný styl hry!
Proč ‚také‘ Carlsen vyhrává?
Mnozí čtenáři se jistě přikloní k tzv. jedinému správnému názoru, totiž, že výlučným důvodem Carlsenových praktických úspěchů, až hvězd se dotýkajících, je jeho herní - nebo snad tvůrčí - převaha nad všemi současnými konkurenty. Dovolím si kacířsky oponovat. Podle mého se mezi více než 90% hráčů světové špičky vytvořila postupem let fobie (zde mám na mysli obavu, strach, slovo se dá vykládat různě). Obavy potom vedou přesně k tomu, co můžeme pozorovat ponejvíce právě v rapidu a blicu.
Představte si: sedíte u partie, času na hodinách již mnoho nezbývá, a proti vám sedí opravdový kolos. Zatímco v ‚normální‘ partii byste svůj tah zahráli bez zbytečných dodatečných úvah, s Magnusem podvědomí napovídá: „Raději si všechno ještě jednou ověř, v pozici může být nějaká zrada!“ Tedy jindy třeba i automatický postup prohlížíte a prohlížíte a…čas běží! Protože exmistr světa, díky svojí fenomenální obecné intuici, už tak hraje rychleji než velká většina protivníků, vinou ‚ověřování‘ se rozdíl v času na hodinách ještě zvětšuje. V samotném blicu má toto velmi často rozhodující význam bez ohledu na pozici. (Ostatně Carlsen ‚se stará‘ i o to aby, kde jen může, prosadil co nejnižší přídavky k tahu!) Čtenář se mnou samozřejmě nemusí souhlasit, ale statistika je neúprosná. Vidět v blicu Carlsena, v průběhu delšího úseku partie, s horším časem lze považovat za vzácnost!
Druhým projevem ‚Magnusofobie‘ jsou potom vysloveně křečovitě sehraná zahájení, zběsilé nepřipravené útoky a podobně. Protože exmistr světa vládne mimo jiné též klasickým šachovým vzděláním, snadno dokáže už pouhým odhadem takové pokusy vyvracet jak na běžícím pásu.
Podívejme se teď na dvě blic partie, které demonstrují oba nešvary, kterých se Magnusovi protivníci dopouštějí.
Vzlety a pády
Na závěr článku se podívejme na dva Carlsenovy tahy roku. Níže tedy najdeme jak řešení diagramu, který jsem milým čtenářům zadal na počátku, ale poslední ukázka je potom pravým opakem. Pokud se i letos na nějaké platformě bude hodnotit nejen 10 nejlepších tahů roku, ale i nejhorších hrubek, potom exmistr světa může vyhrát obě kategorie! Pravda, poslední ukázka pochází z rapid turnaje družstev v Dubaji, jenž se hrál v červnu 2023.
V srpnu 2023 bude šachový svět jistě především sledovat Světový pohár v Baku. Uvidíme, zda tu bývalý mistr světa napraví svou pošramocenou reputaci v klasickém šachu. Podle mého záleží především na tom, zda najde ztracenou motivaci a překoná svoji lenost a nechuť hrát partie s delší časovou kontrolou, která se, mimochodem, respektuje více než 150 let...